İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlk yarıda 138,3 milyon TL kâr elde etti

Ziraat Katılım Bankası, 2020 yılına ilişkin mali verilerini Kamuoyu Aydınlatma Platformuna açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada 2020 yılının ilk altı ayında 138,3 milyon TL kâr  elde edildiği belirtilirken Ziraat Katılım’ın toplam aktifleri 2019 yılı sonuna göre 2020 ikinci çeyreğinde % 27 artışla 46,1 milyar TL’ye ulaşırken, toplanan fonlar yine aynı döneme göre % 30 artış ile 33 milyar TL oldu. Kullandırılan nakdi fonlar % 40 artışla 33,1 milyar TL seviyesine çıkarken, Ziraat Katılım’ın tüm sektöre sağladığı nakdi ve gayri nakdi finansman toplamı 51 milyar TL olarak gerçekleşti. 2020 yılının ilk altı ay verilerine göre bankanın genel müdürü Metin Özdemir’in açıklaması şu şekilde:

“2020 yılı başında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 sosyal ve ekonomik hayatı derinden etkiledi. Salgına yönelik tüm ülkeler tedbirlerini alırken, yılın ikinci çeyreğinde küresel ekonomik hareketliliğin hızlanması adına yeni normale geçiş süreci yaşandı. Bu dönem ile birlikte dünyada kontrollü sosyal hayat başlamış oldu. Ekonomik aktivitede salgın öncesi koşulların sağlanabilmesi adına merkez bankaları tarafından çok yüksek tutarda genişleme hamleleri gelirken, faizlerin düşmesi ile birlikte küresel piyasalarda toparlanma başladı.

Dünya genelinde salgının en çok etkilediği ülkelerin başında ABD gelmektedir. Ülke genelinde bazı eyaletlerde uzun süreli sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Amerika’da yılın ilk yarısındaki daralma eğiliminin olumsuz etkilerini bertaraf etme adına FED, yılın ikinci çeyreğinde parasal genişleme politikasını devam ettirerek aktif büyüklüğünü 7 trilyon Dolar’ın üzerine çıkardı. ABD hükümeti de reel sektörü desteklemek adına ek mali teşvik programlarını hayata geçirdi.

Avrupa da yılın ikinci çeyreğinde Covid-19 salgınının olumsuz etkilerini derinden hissetti. Sınırların kapanması, fabrikaların durması ve ticaretin yavaşlaması neticesinde Avro Bölgesi ülkelerinde ekonomik faaliyetler büyük ölçüde düşüş gösterdi. Avrupa Merkez Bankası ECB’de ekonominin canlanması için piyasaya sağladığı likiditeyi artırırken, büyük boyutlarda teşvik paketlerini hayata geçirdi.

Türkiye’de yılın ikinci çeyreğinde salgının olumsuz etkilerinin önüne geçme adına önemli tedbirler alındı. Ekonomi yönetimimiz bu dönemde genişleyici para politikası uygulayarak piyasaya yüksek miktarda likidite sağladı. Reel sektörü desteklemek üzere hayata geçirilen teşvikler ve yüksek tutardaki destek paketleri ekonominin ayakta kalmasına önemli ölçüde katkı sağladı. Yine bu süreçte TCMB düşük oranlı ve uzun vadeli finansman imkanları sağlayarak bankaların kredi kullandırmalarına önemli destekler verdi.

Kamu bankaları tarafından uygun koşullarda konut finansman desteği verilmesi ile 250 farklı sektörü destekleyen inşaat ve bağlı sektörlerin hareketlenmesi sağlandı. Yerli üretimin teşvik edilmesi ve istihdamın sürdürülebilir olması adına Türkiye’de üretim yapan otomotiv şirketlerine ve müşterilerine cazip koşullarda finansman olanağı verildi. Covid- 19’dan olumsuz etkilenen firmaların kredi borçları nakit akışlarına göre yeniden yapılandırılırken, ilave kaynak ihtiyacı olan firmalara finansman desteği verilmek suretiyle reel sektörün güçlü bir şekilde yoluna devam etmesi sağlandı.

2020 yılının ikinci çeyreği itibarıyla bankacılık sektörü aktif büyüklüğünü %19,3 artırırken Katılım Bankacılığı’nın büyümesi %28,1 olarak gerçekleşti. Katılım bankalarının 2019 yılındaki %6,3’lük pazar payı, 2020 ikinci çeyrek sonunda %6,8 seviyesine yükseldi.

ZİRAAT KATILIM İSTİKRARLI BÜYÜMESİNE DEVAM EDİYOR

Ziraat Katılım’ın toplam aktifleri 2019 yılı sonuna göre 2020 ikinci çeyreğinde % 27 artışla 46,1 milyar TL’ye ulaşırken, toplanan fonlar yine aynı döneme göre % 30 artış ile 33 milyar TL oldu. Kullandırılan nakdi fonlar % 40 artışla 33,1 milyar TL seviyesine çıkarken, Ziraat Katılım’ın tüm sektöre sağladığı nakdi ve gayri nakdi finansman toplamı 51 milyar TL olarak gerçekleşti. Ziraat Katılım, müşteri memnuniyetine öncelik veren hizmet anlayışı ve verimlilik odağında yapılandırılmış iş döngüsünün başarılı icrası sonucunda, 2020 ikinci çeyreğini 138,3 milyon TL kâr ile tamamladı. Türkiye genelinde şube ağını hızla yaygınlaştıran Ziraat Katılım, 2020 2. çeyrek sonunda yurt içinde 44 ilde 98 şubeye ulaştı.

KİRA SERTİFİKASI İHRAÇLARIMIZ TOPLAMDA 19,2 MİLYAR TL’ YE ULAŞTI

Ziraat Katılım, 2020 yılının ikinci çeyreği itibarıyla 10 adet kira sertifikası ihracını başarılı bir şekilde tamamladı. Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile gerçekleştirilen bu ihraçlarımızdan 5,5 Milyar TL fonlama temin edilirken, kira sertifikası ihraçlarının tamamına, nitelikli yatırımcılardan ihraç tutarının üzerinde talep geldi.

Türkiye’nin kamu sermayeli ilk katılım finans kurumu olan Ziraat Katılım, faaliyetlerine başladığı 2015 yılından bugüne kadar nitelikli yatırımcılara gerçekleştirdiği 61 adet kira sertifikası ihracı ile toplamda 19,2 Milyar TL hacme ulaştı.

EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI KAPSAMINDA NORMALLEŞMEYE TAM DESTEK VERDİK

COVID-19 salgını kapsamında, normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için vatandaşlarımızın finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda sağlayabilmesi amacıyla üç yeni finansman paketi hayata geçirildi. Müşterilerimizin sıfır veya ikinci el konut satın alımlarının finansmanına yönelik olarak Avantajlı Konut Finansmanı ürünü oluşturulurken; azami 12 ay ödemesiz dönemli azami 180 ay vade ile konut finansmanı imkânı sunuldu. İkinci el binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize Avantajlı Taşıt Finansmanı ürünü oluşturuldu. Azami 6 Ay Ödemesiz toplam azami 60 Ay Vadeli 2. El Binek Otomobil ve Ticari taşıt finansman imkânı sunuldu.

Bireysel müşterilerimizin sosyal ihtiyaçlarının finansmanının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet sektörlerini desteklemek amacıyla; Yerli üretim yapan firmalar ile anlaşmalar yapılarak, 6 ay ödemesiz azami 60 ay vadede finansman imkânı sunuldu. “Ekonomik İstikrar Kalkanı” hamlesi doğrultusunda birinci çeyrek sonunda hayata geçirilen, Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı finansman imkânı sağlayan “İşe Devam Finansman Desteği Paketi” ve “Çek Ödeme Destek Paketi” uygulamalarına ikinci çeyrekte de devam edildi. Bu kapsamda ikinci çeyrek sonu itibariyle müşterilerimize toplam 5 Milyar TL finansman sağlandı.

ZİRAAT KATILIM BANKART HAYATA GEÇİRİLDİ

Ziraat Katılım Bankkart çalışmaları tamamlanarak Haziran 2020 itibariyle müşteri kullanımına sunuldu. Kart hamillerimiz, Ziraat Katılım Bankkart ile üye işyeri programına dahil işyerlerinden taksitli işlem yapabilecek, puan kazanabilecek, güvenli ve hızlı şekilde elektronik ticaret ve temassız işlem gibi geniş yelpazede işlemler gerçekleştirebileceklerdir.

Ziraat Katılım Bankkart ile müşteri sadakatinin artırılması, ödeme sistemleri pazar payımızın ve karlılığımızın artması hedeflenmektedir. Önümüzdeki dönemde müşteri deneyimi ve tüketici beklentilerini ön planda tutarak geliştirilecek yeni özellik ve uygulamalarla beraber sektörde Ziraat Katılım Bankkart kredi kartı rekabetçi bir ürün olarak yerini alacaktır.

TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ ENDÜSTRİYEL ENZİM FABRİKASI AÇILDI

Ziraat Katılım’ın sermaye ortaklığı ile ‘Türkiye’nin İlk Yerli Endüstriyel Enzim Fabrikası LIVZYM Biyoteknoloji 26.06.2020 tarihinde düzenlenen törenle faaliyetlerine başladı. LIVZYM, Afrika’dan Rusya’ya kadar olan bölgede kurulan ilk endüstriyel enzim fabrikası konumundadır. Yıllık küresel pazar büyüklüğü 8 Milyar ABD Doları olan enzimler; gıda, deterjan, kâğıt, tekstil, deri ve yem sektörlerinde teknolojik ara ürün olarak kullanılmaktadır.

Ziraat Katılım olarak LIVZYM yatırımımız ile ithal ikame ürünlerin yurt içerisinde yerli ve milli imkanlarla üretilmesi, istihdama katkı sağlanması ve dışa bağımlılığın azaltılması hedeflenmiştir. Livzym Biyoteknoloji ile kurulan Finansal Ortaklığın ülkemizde biyoteknoloji alanındaki diğer girişimlere öncü olması ve üretim kapasitesiyle de ülke ekonomisine katma değer sağlaması beklenmektedir.

AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİMİZ 48 ŞUBEDE TAMAMLANDI

“Teknolojide Millileşme” stratejisi kapsamında, istemci bilgisayarında açık kaynaklı işletim sistemine göç çalışmalarımız devam ederken, Açık Kaynak İşletim Sistemi’nin 48 şubede yaygınlaştırılması tamamlandı. Bu çalışma ile birlikte istemci bilgisayarlarında performans artışı ile birlikte donanım maliyetlerinde azalma ve çok yakın zamanda işletim sistemi yazılım lisans maliyetlerinin ortadan kalkması hedeflenmektedir. Açık kaynak kodlu ürünler hayata geçirilirken bir taraftan bilgi güvenliğine yönelik Ar-ge çalışmaları da sürdürülmektedir.

MÜŞTERİLERİMİZ VE ÇALIŞANLARIMIZ İÇİN COVID-19 TEDBİRLERİMİZ DEVAM EDİYOR

2020 yılı Mart ayından itibaren tüm dünyayı tamamen etkisi altına alan Covid-19 salgını kapsamında müşterilerimizin ve çalışanlarımızın virüsten etkilenmemeleri için gereken tüm tedbirler alınırken, hizmet kalitesinden ödün vermeden müşterilerimize etkin hizmet sağlandı. Ziraat Katılım, katılım finans sistemine katkıda bulunmak, ekonomimize desteğini artırmak ve daha fazla katma değer oluşturmak amacıyla çalışmalarına devam edecektir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.