İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güriş, Döktaş’ı alıyor

Bursa’nın en büyük dördüncü ihracatçı firması olan çelik devi Döktaş, Güriş bünyesindeki Çelik Holding’e satılıyor. Her iki taraftan da KAP’a yapılan açıklamada yüzde 93,57 hisse payını içeren devir müzakerelerinin başladığı kaydedildi.

Parsan Makina Parçaları Sanayii A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) “Özel Durum” başlığıyla Döktaş’ın hisse devri ile ilgili açıklama yaptı. Bugün yapılan açıklamada: “Şirketimizin, Ana ortağı ve Güriş Grubu bünyesindeki sanayi şirketlerini çatısı altında yüzde 100 Güriş Grubu sahipliğinde olan Çelik Holding A.Ş., Döktaş Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 93,57 hisse payı ile ortak olduğu Componenta Dökümcülük Tic. ve San. A.Ş.’nin hisselerinin devri için bu sabah Componenta Dökümcülük Tic. ve San. A.Ş.’nin de ÖDA ile açıkladığı üzere Döktaş Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile müzakerelere başlamıştır” denildi. Sabah saatlerinde Componenta Dökümcülük Ticaret ve Sanayi A.Ş. de KAP’a Özel Durum Açıklaması yaptı.

Çalışanlar firmayı yeniden ayağa kaldırdı

Döktaş, ana ortağı Finli Componenta’nın iflasının ardından çalışanları tarafından Türk sanayisine yeniden kazandırılmıştı. Otomotiv sanayine vasıflı çelik üretmek için Koç Grubu tarafından 1973 yılında Bursa’nın Orhangazi ilçesinde kurulan Componenta Dökümcülük, 2006 yılında 200 milyon dolar karşılığında Finlandiyalı Componenta’ya satılmıştı. 2011 yılından Avrupa’da otomotiv sektörünün krize girmesi nedeniyle zor günler yaşayan Componenta, Avrupa’daki borçlarını ödeyebilmek için Türkiye’de Döktaş üzerinden borçlanmış, 2015 yılına gelindiğinde ortaklık yapısı ve mülkiyeti değişen Componenta’nın borçları nedeniyle Türkiye fabrikaları zor duruma düşmüştü. Yönetimdeki Türk üyeler, 2016 yılında yönetime el koyarak Döktaş’ı bağımsız bir şirket gibi yeniden yapılandırmıştı. Bursa’nın dördüncü büyük ihracatçısı olan Döktaş’ta 2 bin 500 kişi istihdam ediliyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir