İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlk helal kripto para çıktı: Stellar

Stellar, ödemelerde ve varlıkların tokenize edilmesinde şeriat sertifikası alan ilk DLT (digital ledger technology) protokolü oldu.

Stellar Development Vakfı, yaptığı açıklamada teknolojinin özelliklerini ve uygulamalarını gözden geçirdikten sonra, Shariyah Review Bureau’nun (SRB), para transferlerini yürütmek ve gerçek dünya varlıklarını tokenize etmek için şeriata uygun bir araç olarak Stellar’a sertifika verdiğini duyurdu.

Vakfın açıklamasına göre, SRB’den alınan bu sertifikasyon Stellar’ın Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’daki İslami finans kurumlarıyla ortaklık kurmasını sağlayacak.

Duyuruda şu açıklamalar yer alıyor:
“SRB ile ortaklık çerçevesinde, bu sertifikasyon, finansal hizmetlerin İslami finans ilkelerine uygunluk gerektiren bölgelerde Stellar ekosistemini büyütmeye yardımcı olacaktır. Örneğin, Körfez İşbirliği Konseyi (yani Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan, BAE) ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerindeki İslami finans kurumları şimdi Stellar teknolojisini şeriat uyumlu ürün ve hizmetlere entegre edebilecekler.”

SRB, 16 sayfalık bir belge ile Stellar’ın şeriat sertifikasyonu almaya hak kazanmasının nedenlerini ortaya koydu:

“Sunulan bilgilere dayanarak yapılan incelemede Şeriat’ın ilkelerine uymayan herhangi bir hüküm bulunamadı.”

Kripto paralar yaygın volatiliteleri nedeniyle, İslami çevrelerde uzun zamandır tartışılan bir konu.

Kaynak: https://uzmancoin.com/stellar-seriat-sertifika/

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir