İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk Katılım bankası kimin? Kuveyt Türk Katılım kime ait? Hangi ülkelerle ortaklık yapısı var gibi sorular çokca geliyor. Sizler için doğrudan bankanın içeriği ile yayınlıyoruz.

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., 31 Mart 1989 tarihinden itibaren faizsiz finans alanında faaliyetlerini yürütmektedir. Kuveyt Türk, dinamik kurumsal yönetim anlayışıyla, müşterilerinin hizmetine sunduğu yenilikçi ürünlerle ve yurt dışı açılımıyla katılım bankacılığının gelişimine katkılar sağlamaktadır.

Seçkin finansal ürün ve hizmetlerini etkin bir biçimde tasarruf sahipleriyle ve yatırımcılarla buluşturan Kuveyt Türk, müşteri odaklı yaklaşımı, teknoloji-inovasyon çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attığı adımlarla sektöründeki öncü konumunu sürdürmektedir.

 • Katılım bankacılığında ilk sırada

Kuveyt Türk, toplanan fonlarda, kullandırılan fonlarda ve aktif büyüklükte katılım bankaları arasında ilk sırada yer almaktadır. Banka ayrıca altın bankacılığında katılım bankaları arasında ilk sıradaki, tüm bankacılık sektöründe üçüncü sıradaki yerini korumaktadır.

 • Altın bankacılığında öncü 

Kuveyt Türk, katılım bankacılığı enstrümanlarının geliştirilmesi için öncü olmakta ve müşterilerine birçok yenilik sunmaktadır. Altın bankacılığında en geniş ürün yelpazesine sahip katılım bankası olan Kuveyt Türk, İstanbul Altın Borsası’nda ilk ve tek katılım bankası olarak gram üzerinden altın satışına 2007’de başladı ve o tarihten itibaren altın bankacılığı alanında yurt içinde ve yurt dışında pek çok ilke imza attı. Altın Günleri, Altın Hesapları, Altın Veren ATM gibi birçok ürün ve hizmet ilk kez Kuveyt Türk tarafından hayata geçirildi.

2007’de İstanbul Altın Borsası’nda yer alan, 2011’de ise Londra Külçe Piyasası Birliği’ne kabul edilen Kuveyt Türk, son olarak Şanghay Altın Borsası’na Türkiye’den kabul edilen ilk kurum olarak Ocak 2019 itibarıyla önemli bir başarıya imza attı. Müşterilerine gram altın hesabı hizmeti ile ATM’lerden gram altın çekme hizmeti sunan Kuveyt Türk, bugüne kadar 20 tonun üstündeki altını ülke ekonomisine kazandırdı.

 • Kira serfitikasında tarihi rekorlar

Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk banka kira sertifikası (sukuk) işlemini 2010’da gerçekleştiren Kuveyt Türk, bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında 10.7 milyar TL, 1 milyar 800 milyon dolar ve 800 milyon Malezya Ringiti sukuk ihracı gerçekleştirdi. Banka, 2018’de, bir önceki yıla göre yüzde 120’lik artışla 5 milyar TL’nin üzerinde kira sertifikası ihracı yaparak Türkiye’nin en yüksek tutarlı sukuk ihraç hacmine ulaşmış oldu. Kuveyt Türk, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan altına dayalı kira sertifikasına da aracılık etmektedir.

 • Türkiye’nin mega projelerine destek 

Kuveyt Türk, ülke gelişimine katkı sunan projelere olan desteğini giderek artırmaktadır. Çanakkale 1915 Köprü Projesi’ne 200 milyon Euro, Niğde-Ankara Otoyol Projesi’ne ise 100 milyon Euro ile katılım sağlayan banka, yenilenebilir enerji alanındaki toplam fonlamayı 740 milyon doların çıkartmıştır.

 • 3 Ar-Ge merkezine sahip tek banka

Türkiye’de bankacılık sektörünün ilk Ar-Ge merkezini 2010 yılında kuran Kuveyt Türk, bugün Türkiye’de üç Ar-Ge merkezine sahip tek banka unvanına sahiptir. Teknoloji odaklı, inovatif ürün ve hizmetleri hayata geçiren bankanın Ar-Ge merkezlerinde geliştirdiği projeler arasında, dünyada bir ilk olan görüntülü görüşmeyle self servis işlemlerin bir arada yapılabildiği XTM Şube de yer almaktadır.
Kuvyet Türk’ün Ar-Ge merkezlerinde tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve bankacılık süreçlerinin iyileştirilmesinde yeni bir dönem başlatan BOA Bankacılık Platformu, 2021’in sonuna kadar 20’ye yakın ülkedeki 60’tan fazla bankada kullanılacak.
Ar-Ge merkezlerinde ayrıca Türkiye’nin ilk faizsiz dijital bankacılık platformu Senin Bankan, Tükiye’nin ilk olan sukuk halka arz işleminin uygulama modülü, girişimciler ve FinTech geliştiriciler için API Market Platformu da yer alıyor.

 • Lonca Girişimcilik Merkezi

Kuveyt Türk’ün fikir ve projelerini hayata geçirmek isteyen genç girişimcilere destek olmak amacıyla 2017’de Workinton işbirliğiyle kurduğu Lonca Girişimcilik Merkezi ise faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürmektedir. Merkeze “genel” ve “FinTech” olmak üzere iki ayrı kategoride başvurular www.loncagirisim.com üzerinden kabul ediliyor. Startup’lara eğitim, mentorluk, çok lokasyonlu kuluçka hizmeti, 10 bin TL’ye kadar hibe, cihaz geliştiren girişimcilere Ar-Ge desteği, özellikle FinTech’ler için API gibi birçok ayrıcalığın yanı sıra girişimcilere uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil etme imkânı sunuluyor. Lonca, her yıl 3 farklı dönemde toplamda 30 girişimi desteklemektedir.

 • Dijital dönüşümde odak insan

2009’da dijital dönüşümü başlatan Kuveyt Türk’ün dijital dönüşüm sloganını “Rotamız dijital, odağımız insan” şeklinde belirledi. Banka, dijital kuşağın değişen beklentilerini göz önünde bulundurarak kişiselleştirilmiş müşteri ve çalışan deneyimlerini yeniden tasarlayarak, şeffaf, yalın, çevik ve iş birliğini öne çıkaran çalışma kültürü oluştururmayı hedefleniyor. Kuveyt Türk’ün dijital dönüşümü, ürün odaklı yapıdan müşteri odaklı yapıya, süreç odaklı yapıdan deneyim odaklı yapıya, işlem merkezli yapıdan etkileşim merkezli yapıya ve müşteri talebiyle etkileşimden müşteri yolculuğu üzerinden etkileşime geçiş imkanı tanıyacak şekilde tasarlanıyor.

 • Değerlerimizle büyüyoruz

Operasyonel çalışmalarının yanı sıra toplumsal değerleri temel alarak ve kültürel varlıklara sahip çıkarak önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan Kuveyt Türk, “Değerlerimizle büyüyoruz” stratejisi doğrultusunda birçok restorasyon projesi üstlenmekte, Türk-İslam sanatlarına destek vermekte, kitap ve belgesel gibi kalıcı eserleri ise gelecek nesillere ulaştırmaktadır.

 • Güçlü sermaye yapısı

Güçlü sermaye yapısı ve dinamik kurumsal yönetim anlayışıyla ön plana çıkan Kuveyt Türk’ün hisselerinin yüzde 62,24’ü Kuwait Finance House’a (KFH), yüzde 18,72’si Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, yüzde 9’u Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kuruluşu’na, yüzde 9’u İslâm Kalkınma Bankası’na, yüzde 1,04’lük kısmı ise gerçek ve tüzel kişilere aittir. Bankanın öz varlıkları 5.2 milyar TL’nin üzerindedir. Ana ortak KFH, fon büyüklüğü ve etkin uluslararası hizmet ağı sayesinde Kuveyt Türk’ün istikrarlı gelişiminin teminatıdır.

 • Yüzde 85’i aşan coğrafi kapsama

Kuveyt Türk, yurt içi ve yurt dışındaki şubeleri ve muhabir bankaları vasıtasıyla her türlü teknolojik imkânları kullanarak kaliteli hizmeti en hızlı şekilde müşterilerine ulaştırmaktadır. Türkiye’de 400’ün üzerindeki şubesiyle hizmet veren Kuveyt Türk, yurt dışında ise Bahreyn şubesiyle ve yüzde 100 kendi iştiraki olan KT Bank AG’nin Almanya’daki dört şubeyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kuveyt Türk, kurulduğu günden bu yana katılım bankacılığı alanındaki özenliliği ve yatırım alanlarındaki araştırmacılığıyla tasarruf sahiplerine ve yatırımcılara istikrarlı, güvenilir, kaliteli, müşteri odaklı ve yeni nesil bankacılık hizmeti sunmaya 30. yılında da devam etmektedir.

Kuveyt Türk olarak;

 • Biz müşterilerimize verdiğimiz tüm bankacılık bilgilerinin açık ve net olmasına dikkat ediyoruz.
 • Biz müşterilerimizin hesaplarından şartsız koşulsuz hesap işletim ücreti almıyoruz.
 • Biz müşterilerimizin tasarruf yapmalarını destekliyor, onları aşırı borçlandırarak kazanç elde etmek istemiyoruz.
 • Biz müşterilerimizin, EFT dahil; internet şubesi üzerinden yaptığı işlemlerden işlem ücreti almıyoruz.
 • Biz tüketicilerin aklını çelmek için etik olmayan satış taktikleri uygulamıyoruz.
 • Biz çağrı merkezi üzerinden satış yapmıyor, ayrıntılı bilgi vermeden bir ürün veya hizmetin satışını desteklemiyoruz.
 • Biz aynı birikime sahip müşterilerimizin aynı haklara da sahip olmasına özen gösteriyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir