İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuveyttürk 29. yılını kutluyor

Kuveyttürk Katılım Bankası, 16.12.1983 gün ve 831/7506 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın tespit ettiği esaslara uygun olarak faaliyet göstermek üzere 1989 yılında Özel Finans Kurumu statüsünde kurulmuştu. Bugün Kuveyttürk sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla 29. yaşını kutluyor. Yirmi dokuz yıllık serüvende katılım bankacılığında birçok yeniliğe imza atan kurum, hali hazırda katılım bankacılığının da en önemli aktörlerinden biri olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Katılım Gündemi ailesi olarak Kuveyttürk’ün yeni yaşını tebrik ediyoruz.

İşte Kuveyttürk’ün bugüne gelişinin özeti:

2016

Kuveyt Türk, 2015 yılı vergilendirme dönemi içerisinde 159 milyon 650 bin TL vergi beyan ederek katılım bankaları arasında birinci, Türkiye Geneli ilk 100 listesinde ise 19. ve bankalar arasında 10. sırada yer aldı.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), tarafından bu yıl sektöre kazandırdığımız çalışmalar dolayısıyla ödüle layık görüldük. 2016 yılı Şubat ayında 350 milyon dolarlık sermaye benzeri sukuk, Mayıs ayında 300 milyon lira yurt içi kira sertifikası ve Ekim ayında ise 500 milyon dolarlık uluslararası sukuk ihracı gerçekleştirerek, Türkiye’nin en büyük ihraçcısı unvanını bu sene de elimizde tuttuk. Bu ödülün yanı sıra Global Finance tarafından Türkiye’nin En İyi İslami Finansal Kuruluşu Ödülü, Islamic Finance News tarafından ‘Türkiye’de Yılın İhraççısı’ Ödülünün de sahibi olduk.

2015

Kuveyt Türk, Almanya’da bankacılık hizmetleri sunmak için Alman Federal Bankacılık Düzenleme Kurumu Bafin’den lisansını almış ve faaliyetlerine başlamıştır. Lisans ile birlikte Almanya’da faizsiz bankacılık iş modeline göre çalışan KT Bank AG hizmete girmiştir.

Kuveyt Türk, katılım bankacılığı sektöründe ilk olan “Özel Bankacılık” faaliyetlerine başlamıştır.

Kuveyt Türk, faizsiz finans ilkeleriyle hizmet verecek olan portföy yönetim şirketi KT Portföy’ü kurmuştur.

Kuveyt Türk, Şubesiz ve masrafsız dijital bankacılık platformu “Senin Bankan”ı hayata geçirmiştir. Senin bankan katılım bankacılığı anlayışını internet yenilikleri ve olanaklarıyla bir araya getiren yeni nesil bir bankacılık anlayışıdır.

2014

Kuveyt Türk, video görüşmesi ile self servis işlemlerin bir arada gerçekleştirilebildiği dünyada ilk niteliğindeki XTM projesini tamamlayarak İstanbul’da 22 ayrı lokasyonda müşterilerinin beğenisine sunmuştur.

Kuveyt Türk, Mobil Şube’nin en son versiyonu birçok fonksiyon eklenerek ve kullanıcı deneyimi çalışmaları gerçekleştirilerek müşterilerinin hizmetine sunulmuştur.

Kuveyt Türk, Türkiye’de Etikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ataması gerçekleştiren ilk banka olmuştur.

2013

Kuveyt Türk, sosyal sorumluluk misyonuyla, ülkemiz açısından önemi giderek artan kanser hastalığına karşı Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) ile bir bağış kampanyası hayata geçirmiştir.

İslami/Faizsiz Bankaları derecelendiren Islamic International Rating Agency (IIRA) Derecelendirme Kuruluşu, Kuveyt Türk’ün kısa vadeli ulusal notunu “A+”dan “AA-”ye, uzun vadeli ulusal notunu ise “A-1”den “A-1+”ya yükseltmiştir.

Kuveyt Türk, 364 gün vadeli ve 150 milyon TL tutarındaki kira sertifikası halka arzı, 2 kattan fazla talep ile sonuçlanmıştır.

2012

Kuwait Finance House iştiraklerinden Liquidity Management House, T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından ilk kez gerçekleştirilen beş yıl vadeli 1,5 milyar ABD doları değerindeki sukuk ihraç işlemine destek olan üç finans kuruluşu arasında yer almıştır.

Kuveyt Türk, Gold Plus Altın Fonu’nun ardından Silver Plus adı altında gümüş fon ihracatı gerçekleştirmiştir. Silver Plus Yatırım Fonu, İMKB’de de işlem görmeye başlamıştır.

Kuveyt Türk, piyasada altın ile ilgili ürün ve hizmetlerindeki çeşitliliğin çokluğu yönüyle Dünya Altın Konseyi’nin (World Gold Council, WGC) 2012 özel raporunda ismen övgü ile bahsettiği tek banka olmuştur.

2011

2011 yılında kira sertifikasına dayalı ikinci sukuk ihracını gerçekleştiren Kuveyt Türk, Türkiye ekonomisine 350 milyon ABD doları düzeyinde dış kaynak sağlamıştır.

Kuveyt Türk, hizmet ağını kalite ve hız açısından geliştirerek yurt içi ve yurt dışında bulunan toplam şube sayısını 180’e çıkarmıştır.

Kuveyt Türk, 2011’de Londra Külçe Piyasası Birliği’ne (London Bullion Market Association, LBMA) “uzman/associate” statüsünde kabul edilen ilk ve tek Türk bankası ve dünya genelinde ilk katılım bankası olmuştur.

2010

LH (Liquidity House) ve Citibank’ın ortak lider düzenleyiciler olarak görev aldığı ilk sukuk işlemi ile Kuveyt Türk, Körfez Bölgesi ve Malezya’da geniş bir uygulama alanı bulan bu finansal ürünü Türkiye ile tanıştırmıştır. Üç yıl vadeli olarak gerçekleştirilen 100 milyon ABD doları tutarındaki işleme dünyanın önde gelen finans merkezlerinden 1,5 katı oranında bir talep gelmiştir.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Aralık 2010’da Kuveyt Türk’ün TL cinsinden “BBB-” olan uzun vadeli kredi notunu “BBB” seviyesine yükseltmiş, görünümünü de pozitife çevirmiştir.

2009

Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde (DIFC ) 12 Milyon ABD doları sermayeye sahip banka iştiraki olarak hizmet vermeye başladı.
Almanya’daki temsilciliğini Finansal Hizmetler Şubesi’ne dönüştürmüştür.

2008

Körfez Bölgesi’ndeki ve Avrupa’daki bankaların katılımıyla 265 milyon ABD doları talep gören ve iki yıl vadeli 200 milyon ABD doları olarak gerçekleştirilen murabaha sendikasyonu, Kuveyt Türk’ün uluslararası piyasalardaki itibarını önemli ölçüde artırmıştır. Kuveyt Türk; Altın Swap, Altına Altın ve Altın Çek gibi yenilikçi ürünleri piyasaya sunmuştur.

2007

Kuveyt Türk, vadeli döviz alım satım işlemlerinde kuru sabitleyen forward uygulamasını başlatan ilk katılım bankası olmuştur.

İstanbul Altın Borsa’sındaki ilk ve tek katılım bankası olarak, gram üzerinden altın satışına başladı ve böylelikle Altın Bankacılığı alanında ilk adımı attı.

2006

Halen kullanmakta olduğu Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (Kuveyt Türk) adını almıştır.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kuveyt Türk’ün “D/E” olan bireysel notunu yükselterek “D”ye, “AA (-)” olan uzun vadeli ulusal notunu da “AA (tur)” seviyesine çıkarmıştır.

GAP Güneydoğu Tekstil için gerçekleştirdiği 50 milyon ABD doları tutarındaki dört yıl vadeli murabaha sendikasyonuyla Kuveyt Türk, Körfez ülkelerinden bugüne kadar alınmış en uzun vadeli krediyi sağlamıştır.

2005

Faizsiz bankacılık sektörüne katkıları nedeniyle İstanbul Uluslararası Finans Forumu’nda başarı ödülüne layık görüldü.

2004

Kuveyt Türk, ilk yurt dışı temsilciliğini Almanya’nın Mannheim kentinde açmıştır.

2003

Kuveyt Türk, Türkiye’nin her tarafına faizsiz bankacılık hizmeti sunmak amacıyla bine yakın online şubesi bulunan PTT ile anlaşma sağlamıştır.

2002

Kuveyt Türk, VISA’ya doğrudan üye olan ilk özel finans kurumu olmuştur.

2001

İlk taksitli ticari kart olan Palmiye Card’ı uygulamaya koydu.

2000

Bireysel bankacılık hizmetleri sunmaya başladı.

Avrupa’da ISO 9001-2001 Kalite Sertifikasına uygun görülen ilk faizsiz finans kurumu oldu.

1999

4389 sayılı Bankacılık Kanunu’na tabi olarak faaliyetlerine yön vermeye başlamıştır.

1998

Kuveyt Türk, ilk kredi kartını müşterilerinin hizmetine sunmuştur.

1997

Kuveyt Türk’ün toplam şube sayısı 16’ya yükselmiştir.

1996

Kuveyt Türk İştiraki Körfez Gayrimenkul A.Ş. kurulmuştur.

1995

İhracata verdiği destek nedeniyle İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından Altın Madalya ile ödüllendirildi.

1994

Merkez şube yeni hizmet binasında faaliyete geçti.

İlk toplu konut projesi olan Huzur sitesi’ni tamamlayıp sahiplerine teslim etti.

1993

Kuveyt Türk Genel Müdürlüğü ve şube ağı online olarak birbirine bağlanmıştır.

1992

Devlet İktisadi Teşekkülleri, Kuveyt Türk sayesinde ilk kez Körfez fonlarıyla kredilendirilmiştir. Bu amaçla Körfez ülkelerinden 50 milyon ABD doları fon kullandırılmıştır.

1991

Yıl içinde sunulan uluslararası bankacılık hizmetleri sonucunda ihracat ve görünmeyen kalemlerden toplam 39 milyon ABD doları değerinde döviz girdisi sağlandı.

1990

Kuveyt Türk, hazır giyim sanayine yönelik katkıları nedeniyle Altın Madalya ile ödüllendirilmiştir.

Kuveyt Türk’ün kuruluş sermayesi iki katına çıkmıştır.

1989

Kuveyt Türk; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 28 Şubat 1989 tarihli izniyle ve “Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu A.Ş.” unvanıyla, 31 Mart 1989 tarihinde kurulmuştur.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir