İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suyun naif sırrını keşfe hazır mısınız?

Kuveyt Türk, 30 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında ebrû üstadı Alparslan Babaoğlu’nun “Suyun Naif Sırrı Geleneksel Türk Ebrûsu” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkan, gerçekleştirdiği projelerle bu mirası gelecek nesillere aktarmak ve geleneksel sanatlarımızı yaşatmak için çalışan Kuveyt Türk, bu çerçevede yine çok önemli bir sanatçıyı sanatseverlerle buluşturuyor. Kuveyt Türk, 30 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında Kuveyt Türk Bankacılık Üssü’nde “Suyun Naif Sırrı Geleneksel Türk Ebrûsu” adlı sergiyle bu kez ebrû üstadı Alparslan Babaoğu’nu misafir ediyor.

Sergi açılışında bir konuşma yapan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, şunları söyledi: “Kuveyt Türk olarak sanata ve sanatçılara büyük kıymet veriyor ve bu konuda üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Bu minvalde, tıpkı bugün olduğu gibi bizi estetiğe ve sanata gark eden, özel ve eşsiz eserlerin yer aldığı sergiler düzenliyoruz. Bu yılki ilk sergimiz olan “Suyun Naif Sırrı Geleneksel Türk Ebrûsu” ile 30 yıldır kadîm ebrû sanatına, Türk ebrûculuğuna aşkla hizmet eden Alparslan Babaoğlu’nun kıymetli eserlerini sanatseverlerle buluşturduğumuz için mutluluk duyuyoruz. Hat sanatı için ‘iğneyle kuyu kazmak’ tabiri kullanılır. Ebrû sanatı ise ‘iğneyle suyu kazmak’ şeklinde dillendirilir. Zuhurata tabii olan ebrû sanatı sırlı bir sanattır. Biz de bütün sanat sevdalılarını bu sırrı keşfetmeye davet ediyoruz.”

Açılıştan önce Kuveyt Türk Bankacılık Üssü’nde Klasik Türk Ebru Sanatı üzerine bir söyleşi de düzenleyen Üstad Alparslan Babaoğlu ise Kuveyt Türk’e sanata ve sanatçıya olan desteklerinden ötürü teşekkür etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir