İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“57 İslam ülkesi, Hollanda kadar teknoloji ihracatı yapabiliyor”

İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası (ICCIA) Başkan Yardımcılığı  görevini de yürüten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da katıldığı  ICCIA Yıllık Toplantıları ve Türkiye-Endonezya ekonomik ilişkileri üzerine AA  muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Dünyada yoklukla mücadele eden 48 ülke bulunduğunu ve bunun yarısını  İslam ülkelerinin oluşturduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ‘’İslam dünyası hem  siyasi hem ekonomik olarak büyük sıkıntılar yaşıyor. Diğer taraftan dünyadaki  algısı da çok kötü, devamlı terör veya çatışmalarla gündemde. Dünyada 10’a yakın  ülkede de savaş veya çatışma var. Çatışmanın olduğu bütün ülkeler İslam ülkeleri.  Diğer yandan Müslümanlar terörist ilan ediliyor. Ama ne hikmetse terörün vurduğu  yerler, bu işin acısını çekenler yine İslam ülkeleri. Kimseyi suçlamaya da  hakkımız yok. Bunun sorumlusu biziz. İslam ülkeleri arasındaki bu tabloyu  değiştirmek istiyorsak tek formülü bir araya gelmek zorundayız. Bunun önemli  yolunu da ticaret oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

”DÜNYA ÜRETİMİNDEN ALDIĞIMIZ PAY SADECE YÜZDE 15”

Hisarcıklıoğlu, dünya nüfusunun dörtte birinin İslam coğrafyasında  yaşadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

‘’Dünya enerji kaynaklarının da yüzde 65’i İslam ülkelerinde.  Dünyadaki bütün enerji koridorları, ticaret koridorları da bizim üzerimizden  geçiyor. Allah müthiş imkanlar vermiş. Peki biz bunun hakkını veriyor muyuz? Ne  yazık ki hayır. Bütün bu imkanlara rağmen dünya üretiminden aldığımız pay sadece  yüzde 15. Dünyada üretilen patentlerin sadece yüzde 1,5’ini biz üretebiliyoruz.  57 İslam ülkesinin tüm yüksek teknoloji ihracatı 70 milyar dolar. Hollanda tek  başına bu kadar yüksek teknoloji ihracatı yapıyor. İslam ülkelerinin dünya yüksek  teknoloji ihracatındaki payı yüzde 3,2 durumunda.’’

Günümüzde gelişmiş ülkelerin ticaretlerinin yarıdan fazlasını yakın  komşularıyla yaptığını ve bu konuda ilerleme kaydettiklerini dile getiren  Hisarcıklıoğlu, ‘’2005 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı, eylem planına bir hedef  koymuştu. 2015 yılına kadar İslam ülkeleri arasındaki ticaret oranının yüzde  20’ye çıkarılması hedeflenmişti. Allah’a şükür bu oranı aştık. Yani hedef tuttu.  Ama bu oran yeterli mi? Değil. Yolun daha başındayız. Yapacak çok işimiz var.’’  diye konuştu.

”ENDONEZYA’YI ISKALAMIŞ GÖZÜKÜYORUZ”

Türkiye ve Endonezya ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine  yönelik de değerlendirmede bulunan Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki uzaklık ve  iş dünyalarının birbirini yeterince tanımamasının önemli sorun olduğunu  kaydetti.

Bunu aşmak için TOBB ve Endonezya Sanayi ve Ticaret Odası (KADIN)  arasında iş birliği protokolü yapacaklarını ve Türkiye-Endonezya Ticaret ve  Sanayi Forumu kuracaklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, ‘’Türkiye Endonezya’nın  ihracatında binde 7 pay ile 28, ithalatında binde 2 pay ile 39. sırada. Yılda 240  milyon dolarlık mal satıp, 1,5 milyar dolar mal ithal ediyoruz. Ayrıca  Endonezya’da özel sektör olarak 175 milyon dolar doğrudan sermaye yatırımımız  var. Ülkemize gelen Endonezyalı turist sayısıysa yılda ancak 85 bin civarında.  Kısaca Endonezya’yı ıskalamış gözüküyoruz.’’ diye konuştu.

”ENDONEZYA YATIRIM YAPMAK İÇİN İSTİKRARLI BİR ÜLKE”

Hisarcıklıoğlu, Endonezya’nın 245 milyon nüfusa ve 1 trilyon doların  üzerinde milli gelire sahip çok büyük bir ülke olduğuna dikkati çekerek, 300  milyar doları geçen dış ticaret hacmine sahip Endonezya’nın en büyük ticaret  ortağının da Çin ve Japonya olduğunu kaydetti.

Zengin doğal kaynakları, disiplinli mali politikaları, düşük kamu  borcu, küresel finansal krize dirençli bankacılık sistemi gibi Endonezya’nın  güçlü yönleri bulunduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, Endonezya’nın yatırım  yapmak için istikrarlı bir ülke olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, şöyle devam  etti:

‘’Büyüme oranı 2017 yılında yüzde 5 oranında iken, 2018 yılında da  aynı oranda büyümesi bekleniyor. Endonezya dünyanın en büyük Hindistan cevizi,  ikinci en büyük palmiye yağı, üçüncü en büyük kakao ve pirinç, dördüncü en büyük  kahve, beşinci en büyük tütün ve çay üreticisidir. Ancak hala 7,7 milyon  hektardan fazla işlenmeyen toprak mevcuttur. Dolayısıyla tarımsal üretim alanında  yatırım yapılabilir. Endonezya aynı zamanda büyük bir kağıt üreticisi. Türkiye’de  ise üretim yeterli değil ve ithalat çok. Endonezya firmalarını ülkemize yatırım  yapmaya davet ettik. Türkiye’nin Avrupa ve Ortadoğu’ya yakınlığı sayesinde burada  açılacak fabrikaların ihracat imkanı da yüksek olacak. Burada inşaat sektörü de  güçlü. Türk doğal taşlarının ülkede kullanımının yaygınlaştırılmasını önerdik.’’

Kaynak: AA

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.