İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

570 bin kişi faizsiz sigortacılığı tercih etti

Bu yılın başında başlayan katılım sigortacılığı ilk 4 ayda toplam sigorta pazarından yüzde 3 pay aldı. Faizsiz sigorta şirketleri 558.3 milyon TL’lik prim üretirken, 570 bin sigortalı da faizsiz sistemi tercih etti.

BU yılın ilk dört ayında katılım sigortacıları, 558,3 milyon TL sigorta primi üretti, toplam sigorta pazarının içinden faizsiz sigortacılık yüzde 3 pay aldı. 2017’nin Eylül ayında yayımlanan yönetmelikle faizsiz sigortacılığın, bir başka adıyla katılım sigortacılığının yasal sınırları çizildi ve Aralık ayının sonunda da uygulama resmen başladı.

PARA İADESİ ALACAKLAR
Katılım sigortacılığı, geleneksel sigortacılıktan iki temel noktada ayrışıyor. Birincisi, sistemin baştan sona faizsiz esaslara göre yürütülmesi; diğeri ise sigortalılara belli bir dönemin sonunda para iadesi yapılacak olması. Katılım esasına göre çalışan sigorta şirketleri, bir sigorta havuzu kuruyor ve sigortalıların ödedikleri primler bu havuzda toplanıyor. Böylece, sigortalı, şirkete ortak oluyor. Sigorta havuzu faizsiz esaslara uygun yönetiliyor. Hasarlar, sigorta şirketinin giderleri havuzdan karşılanıyor. Dönem sonunda havuzda kalan para ya sigortalılara dağıtılıyor ya da prim indirimi uygulanıyor.

TRAFİK, KASKO YAPTIRDILAR
Katılım sigortacılığı başlayalı beş ay oldu. Faizsiz sigortacılık pazarında bugün için 8 şirket faaliyet gösteriyor. Bunlardan 4’ü hayat dışı sigorta şirketi, 4’ü de hayat ve emeklilik şirketi. Türkiye Sigorta Birliği (TSB), katılım sigortacılığının Ocak-Nisan dönemi rakamlarını açıkladı. Buna göre; 537.8 milyon TL’si hayat dışı sigortalarda, 20.4 milyon TL’si de hayat sigortalarında olmak üzere toplam 558.3 milyon TL’lik prim üretimi gerçekleştirildi. Toplam üretimin 305 milyon TL’si trafik sigortalarından, 70 milyon TL’si de kasko sigortalarından oluştu. Böylece faizsiz sigortacılık pazarının yüzde 70’i oto sigortalarından oluştu. İlk 4 ayda 570 bin sigortalı da faizsiz sigortacılığı tercih etti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/570-bin-kisi-faizsiz-sigortayi-secti-40876697

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir