İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

777 milyon TL kâr elde etti

Kuveyt Türk Katılım Bankası, üçüncü çeyrek mali veri sonuçlarını Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a bildirdi. Açıklanan mali verilere göre banka, geçen yıl aynı dönem elde ettiği 668 milyon TL kârı %16 büyüterek 777 milyon TL’ye çıkardı. Banka, kendisine yıl sonu için hedef olarak koyduğu 1 milyar TL kârlılık hedefine adım adım ilerliyor. 30 Eylül 2019 itibariyle 425 şube ile faaliyetlerine devam eden banka, yıl sonu itibariyle şube sayısını 430’a çıkarmayı hedefliyor.

Bu yıl otuzuncu yaşını kutlayan Kuveyt Türk, toplanan fon büyüklüğünü 2018 yıl sonuna kıyasla yüzde 41.58 artışla 76,4 milyar TL’ye çıkartırken, kullandırılan fon büyüklüğünü ise yüzde 12.16 artışla 53,6 milyar TL’ye yükseltti. Öz varlıklarını 6,4 milyar TL’ye, aktif büyüklüğünü ise 95,9 milyar TL’ye ulaştıran Kuveyt Türk, aktif büyüklük açısından katılım bankaları arasında ilk sıradaki yerini korumaya devam etti.

2019 yılı üçüncü çeyrek verileri hasebiyle açıklama yapan bankanın genel müdürü Ufuk Uyan ise şunları söyledi:

“2019 yılının üçüncü çeyreğinde, ekonomi yönetimi ve ilgili kurumların öncülüğünde dengelenme sürecine katkı verecek destekler devam etmiştir. TCMB’nin faiz indirimlerini bankacılık sektörünün maliyet ve fiyatlamalarına yansıttığı görülmektedir. Sunulan kamu finansman destek paketleri de ekonomide yeniden güçlenme eğilimine katkı sağlamıştır ve Türkiye ekonomisi yeniden büyümeye geçiş eğiliminde güçlü sinyaller vermektedir. Bankacılık sektörü de bu dönemde kuvvetli yapısı, güçlü sermaye yeterliliği ve likiditesiyle ekonomimizin gelişimi için kapasite yaratmaya devam etmiştir.”

EXİM ALACAK SİGORTASI TEMİNATLI FİNANSMAN, KUVEYT TÜRK’TE!

“Kuveyt Türk, katılım bankacılığı esasları doğrultusunda geliştirdiği ürün ve hizmetleriyle reel ekonominin desteklenmesine ve işletme faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine yönelik çalışmalarını sürdürerek, 2019 yılı üçüncü çeyreğinde, ihracatı desteklemek ve ülkeye döviz girdisini artırmak amacıyla ihracat bedeli taahhütlü işlemlerde geçerli olacak, İhracat Destek Paketi’nin ikinci fazını açıklamıştır. Euro ve dolarda kâr oranlarını düşürerek, ihracat yapan müşterilerin ihtiyaçları analiz edilerek uygun oran ve vade seçenekleri sunulmaktadır. Ocak ayında ilk fazı açıklanan bu paket ile yaklaşık 500 milyon dolarlık finansman desteği sağlanmıştır. Bunun yanı sıra, Kuveyt Türk, Eximbank’ın Kısa Vadeli Alacak Sigortası’na entegre olan ilk katılım bankası olmuştur. Eximbank, ihracatçıların yurt dışı satışlarından doğan alacaklarının tahsilatını kolaylaştırmak amacıyla alacakları ticari ve politik risklere karşı sigortalamaktadır. Bankalar da bu sigorta poliçesini teminat olarak kabul etmekte ve ihracatçılarımıza finansman sağlamaktadır. Bu sayede, mal mukabili ihracat yapan tüm ihracatçılarımızın da finansmana ulaşmasının kolaylaştırılması amaçlanmıştır.”

ARCHİTECHT’TEN 2020’YE KADAR 120 MİLYON TL İHRACAT!

“Kuveyt Türk tarafından Almanya’da kurulan Avrupa’nın ilk katılım bankası KT Bank AG’nin Avrupa’dan Türkiye’ye ücretsiz para transferi hizmetine ek olarak, yurtdışında yaşayan veya adresi yurt dışında olan Türk vatandaşlarının birikimlerini Türkiye’de değerlendirmesini teşvik etmek amacıyla ‘Bizim Toprak Hesabı’ hizmete sunulmuştur. Birikimlerini kendi topraklarında büyütmek ve değerlendirmek isteyen gurbetçilerimiz Kuveyt Türk’te Bizim Toprak Hesabı açabilmekte ve bu hesaplarına hiçbir masraf ödemeden KT Bank AG üzerinden 5 bin Euro’ya kadar para transferi yapabilmektedir.

Yılın üçüncü çeyreğinde de Kuveyt Türk uluslararası alanda aldığı ödüllere yenilerini eklemeye devam etmiştir. Bu yıl 9. kez düzenlenen Küresel İslami Finans Ödülleri’nde (GIFA-Global Islamic Finance Awards) teknolojik çözümlerden faydalanarak yurt içi ve yurt dışı şubeleri ile muhabir bankalar vasıtasıyla müşterilerine kaliteli ve hızlı çözümler sunmasından dolayı Kuveyt Türk’e “En İyi Varlık Yönetimi” ödülü verilmiştir. Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Ar-Ge merkezlerinde geliştirilen ürün ve hizmetlerin ulusal ve uluslararası arenada pazarlanması hedefiyle kurulan teknoloji şirketi Architecht Bilişim, kısa sürede Türkiye’nin ilk 500 bilişim şirketinin arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Architecht Bilişim, BThaber tarafından bu yıl 20.’si düzenlenen Bilişim 500’de, “Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi” ödülünü almaya hak kazanmıştır. Kısa sürede bankacılık sektöründe yeni teknolojilerin adresi haline gelen Architecht’in, 2020 yılına kadar 20’den fazla ülkeye 120 milyon TL’lik yazılım ihracatı gerçekleştirmesi planlanmıştır.

Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki olan KT Portföy Yönetimi A.Ş. aracılığıyla, geçen yıl hayata geçirdiği Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (Teknogirişim GSYF), ilk yatırım sözleşmesini Lonca Girişimcilik Merkezi’nden eğitim ve mentorluk desteği alan Akaunting girişimi ile yapmıştır. KOBİ’ler için ücretsiz olarak online ön muhasebe programı üreten Akaunting, Teknogirişim GSYF’den aldığı yatırımı, ürün yelpazesinin artırılması ve yeni pazarlara açılım için kullanacağını belirtmiştir.

Kuveyt Türk, ödeme çözümlerinde öncü FinTech şirketi ComPay ile birlikte, doğrudan hesaptan havele yöntemini kullanarak ‘QR Kod ile Hesaptan Ödeme’ hizmetini hayata geçirmiştir. E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde QR Kod ile ödeme imkânı sağlayan bu uygulama sayesinde kullanıcılar kredi kartına ihtiyaç duymadan alışverişlerini banka hesabından gerçekleştirebilmektedir.

Kuveyt Türk, güçlü sermaye ve likidite yapısı, yüksek aktif kalitesi, dinamik kurumsal yönetim anlayışı, sürekli gelişime odaklı müşteri hizmet modeli, teknoloji alanında devam eden yatırımları, hızlandırdığı dijital dönüşüm çalışmaları ve yurt dışı açılımıyla önümüzdeki dönemde de Türkiye’de katılım bankacılığı sektörünün lider kuruluşu olmayı sürdürmeyi hedeflemektedir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.