İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Açık bankacılık, verinin demokratikleşmesidir”

A Para’da yayınlanan Teknoloji ve Finans programında Şafak Tükle’nin konuğu olan Vakıf Katılım Bilgi Teknolojileri ve Dijital Bankacılık Direktörü Mehmet Bütün ve BTS Avukatlık Kurucu Ortağı Tuğrul Sevim açık bankacılığın Türkiye’deki durumunu değerlendirdi.

Sistemin aslında yeni bir iş modeli olduğunu söyleyen Bütün, “Uygulama programlama ara yüzlerini diğer üçüncü firmalara açmaları, bu sayede rekabet ortamının güçlenmesi, yeni ürünlerin ortaya çıkması ve pazarın şeffaf hale gelmesi sağlanıyor. Bu konunun dünyada devlet desteklerinin de artırıldığını görüyoruz. Açık Bankacılık, sektör açısından verinin demokratikleştirilmesi olarak tanımlanıyor” dedi.

Bu yaklaşımın başlangıçta bankalar tarafından üstlenilen bir inisiyatif iken bugün dünyanın farklı coğrafyalarında birçok kurum tarafından desteklendiğini söyleyen Bütün, “Süreç, finans sektöründe rekabet ortamını güçlendirmek amacıyla, kanunlar tarafından zorunlu tutulan bir yaklaşıma dönüşüyor. Yeni yayınlanacak yönetmelikte açık bankacılığın tanımı yapıldı. Biz de ülke olarak böylece regülatif adımları atmış olduk” dedi.

AÇIK BANKACILIK NEDİR?

Bankalar tarafından tutulan müşteri finansal bilgilerinin (ödeme tutarları, yapılan harcama bilgileri, düzenli ödenen faturalar) müşteriler tarafından verilecek izinler doğrultusunda üçüncü partilerin (fintech firmaları) kullanımına açılarak çeşitli hizmetler sunulması uygulamasına Açık Bankacılık deniliyor. Bu hizmetlerden bazıları, daha önce gerçekleştirilen finansal ve dijital davranışlar sonucunda müşterinin finansal ürün ve hizmetler arasında karşılaştırma yapabilmesi, yapılan kredi başvurularının daha hızlı olarak sonuçlanması, birden fazla bankada hesabı olan kişilerin tek bir uygulama üzerinden tüm finansal bilgilerine ulaşabilmesi olarak tanımlanıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.