İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Albaraka olağan genel kurulu gerçekleşti

Albaraka Türk Katılım Bankası olağan genel kurulu gerçekleşti. Bankanın genel müdürlük binasında gerçekleşen kurulda yeterli çoğunluğun katılımının sağlandığının tespiti sonrasında gündem maddelerine geçildi. Bankanın iç işleyişi ile alakalı birçok konunun konuşulduğu genel kurulda 2019 faaliyetlerinin denetlenmesi için bağımsız denetim şirketi Ernst&Young ile çalışılmasına karar verilirken yıl içerisinde boşalan yönetim kurulu üyeliklerine seleflerinin görev sürelerini tamamlamak üzere geçici olarak seçilen Süleyman Kalkan, Mehmet Asutay ile Ahmed Abdul Wahab’ın yönetim kurulu üyelikleri oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu.

Süleyman Kalkan kimdir?
1956 yılında Kırşehir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Meslek hayatına 1983 yılında İş Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başladı. Aynı bankada 1993 yılında Bireysel Krediler Müdür Yardımcılığı, 1995 yılında Ticari ve Kurumsal Krediler Bölge Müdürlüğü, 1997 yılından 2003 yılı sonuna kadar da Sorunlu Krediler Müdürlüğü görevlerini yürüten Kalkan, bu dönem içerisinde Banka’nın Disiplin Kurulu Üyesi olarak da görev yapmıştır. Kalkan 2003-2010 yılları arasında Şube Müdürlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Yine aynı dönem içerisinde, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Anadolu Hayat Emeklilik, İş Faktöring vb. iştiraklerin Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Mart 2010-Mart 2013 tarihleri arası Vakıfbank Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Kalkan, VakıfBank iştiraklerinden Güneş Sigorta ile Vakıf International AG’nin (Viyana) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de yürütmüştür. 01.04.2013 tarihinden itibaren Halk Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütmeye başlayan Kalkan, Nisan 2014 – Nisan 2016 tarihleri arasında Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak Denetim Komitesi Başkanlığı görevini de üstlenmiştir. Nisan 2013 – Ekim 2016 tarihleri arasında Demir-Halk Bank (Nederland) N.V.’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Kalkan, DHB Kredi Komitesi, Aday Belirleme Komitesi, Ücretlendirme Komitesi üyelikleri görevlerini de yürütmüştür.

31 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyesi olarak atanan Kalkan aynı zamanda Denetim Komitesi üyesidir.

Mehmet Asutay kimdir?
1966’da yılında Bingöl’ün Kiğı ilçesinde doğdu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde tamamladı ve yine bu bölümde yüksek lisans eğitimine devam etti. İngiltere’de, York Üniversitesi “İktisadi ve Toplumsal Politikalar Analizi” ve Leicester Üniversitesi “Kamu Politikası İktisadı” alanlarında lisansüstü eğitimi aldı. Ayrıca, Leicester Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde, “Ekonomi Politiği” alanında doktorasını tamamladı.2005 yılında Durham Üniversitesi’ne katılan Asutay, halen Durham Üniversitesi İşletme Bölümü’nde “Orta Doğu ve İslami Politik Ekonomi ve Finans” alanında profesör olarak görevine devam etmektedir. Aynı zamanda Durham İslam Ekonomisi ve Finansı Merkezi ile İslami Finans ve İslami Finans ve İşletme master programlarının ve Durham İslami Finans Yaz Okulu’nun Direktörlüklerini yapmaktadır.Asutay’ın verdiği derslerin, yaptığı araştırmaların, yayınlarının ve danışmanlığını yaptığı yayınların tümü; İslam ahlakı ekonomisi, İslami finans ve bankacılık, İslami ekonomi, İslami yönetim ve yönetişim ve Ortadoğu ekonomi politiği alanlarındadır.Asutay’ın araştırmalarına ilişkin kaleme aldığı makaleler, çeşitli uluslararası akademik dergilerde ve profesyonel magazinlerde yayınlanmıştır. İslam ahlakı ve İslami finans konularına ilişkin yayımlanan telif ve edisyon kitapları da bulunmaktadır. Ayrıca, çeşitli akademik dergilerde yönetmen editör olarak veya dergilerin yayın kurullarında üye olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte Asutay, kendi alanında bir takım tanınmış akademik derneklerde yöneticidir (Uluslararası İslami İktisat Birliği’nde (IAIE) ve Britanya Ortadoğu Araştırmaları Topluluğu’nda (BRISMES) Onursal Sayman).Mehmet Asutay, gerçekleştirdiği araştırma konuları ile ilgili çok sayıda konferans, üniversite ve organizasyonlarda dersler verdi. Dünyanın çeşitli üniversitelerindeki İslami finans programlarına katkıda bulunmuştur. 01 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla Albaraka Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Asutay, aynı zamanda Denetim Komitesi, Kurumsal Yönetim Komitesi üyesi ve Sürdürülebilirlik ve Sosyal Sorumluluk Komitesi Başkanıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir