İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Albaraka Türk ilk çeyrekte 12 milyon TL kâr etti

Albaraka Türk Katılım Bankası, 2020 yılı ilk çeyrek mali verilerini Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda açıkladı. Bankanın yaptığı açıklamaya göre banka, ilk çeyrekte 12 milyon TL kâr elde ettiğini açıkladı. 2020 yılı ilk çeyrek verilerine ilişkin bir açıklama yapan bankanın genel müdürü Melikşah Utku ise Albaraka Türk olarak piyasalardaki tüm olumsuzluklara rağmen fon kaynaklarına erişimi, yatırım bankacılığı uygulamalarını başarıyla hayata geçirdiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Üç aylık finansal sonuçlarımıza göre, Bankamızın toplam aktifleri 55.551.997 TL olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde toplam kredi portföyümüz 35.203.717 TL’ye ulaşmıştır. Kâr ve zarara katılım hesapları ile özel cari hesaplar aracılığıyla toplanan fonlar 2019 yılsonuna göre %8,82 artarak 43.277.004 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu fonların yaklaşık %62,91’i döviz cinsi fonlardan oluşmaktadır. 31 Mart 2020 tarihi itibarıyla Bankamız net kârı ise 12.050 TL olarak gerçekleşmiştir.

Tecrübesi ve hizmet kalitesi ile her geçen gün müşteri kitlesini büyüten Albaraka Türk, girişimcilik projeleri ile Türkiye’nin kalkınmasına desteğini sürdürmektedir. Katılım Bankacılığı’nın ilklerini gerçekleştiren Albaraka Türk, inovasyon ve girişimcilikte sadece katılım bankacılığı sektörünün değil tüm finans sektörünün lideri olma konusunda emin adımlarla ilerlemektedir.

“Dünyanın En İyi Katılım Bankası Olma” vizyonunun bir gereği olarak hızla değişen ve yenilenen finans dünyasındaki gelişmeleri yakalayarak geleceğin bankacılığına yatırım yaparak, fiziksel şube hizmetlerinin tamamının uçtan uca dijital ortamlarda da sunulması hedefiyle çalışmalarımızı sürdürmekte, Katılım bankaları açısından bir ilk niteliği taşıyan Albaraka Garaj’la finans teknolojisi tabanlı iş fikirlerine ve projelere sahip girişimcilere kuluçka ve hızlandırma olanakları sunarak destek olmaktayız.

Albaraka Garaj’ın yanı sıra Albaraka Fintech Girişim Sermayesi Fonu aracılığıyla ve kurum içi girişimciliği destekleyen “Keşfet” programıyla da inovasyon ve girişimcilik ruhunun üst yönetimle etkileşimi artırılmış, müşteri odaklı inovatif çözümler üretilmeye başlanmıştır. Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan dijital ürün ve hizmetlerin önemi salgın sürecinde bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Albaraka Türk olarak piyasalardaki tüm olumsuzluklara rağmen fon kaynaklarına erişimimizi yatırım bankacılığı uygulamalarını başarıyla hayata geçirerek kolaylaştırırken, aynı zamanda yatırımcı tabanını genişletmeye devam ediyoruz. Stratejik planlarımıza uygun olarak yatırım bankacılığı uygulamalarıyla çok çeşitli yatırımcı kitlesine ulaşıyoruz. Bu doğrultuda halka arz ve bankamız nitelikli yatırımcılarına yönelik gerçekleştirilen yurt içi Kira Sertifikası ihraçlarında beklenenin üstünde bir taleple karşılaştık ve 1.550.000 TL tutarında Kira Sertifikası (Sukuk) ihracı gerçekleştirdik.

Türkiye’nin ilk katılım bankası olan ve dünyanın en iyi katılım bankası olma hedefini sürdüren Bankamız sosyal sorumluluğun ötesinde topluma fayda sağlamaya devam etmektedir. Çevre, insan hakları, iş sağlığı gibi alanlarda yaptığımız çalışmalarla 2019 yılında BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaya hak kazanan bankamız bu alanlarda duyarlılığını artırarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Dünyanın En İyi Katılım Bankası Olma” hedefi doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz projeler ve atılımlar, aynı zamanda müşterilerimize en iyi bankacılık deneyimini sunmak için çaba göstermeye hız kesmeden devam etmekteyiz. Her alanda geliştirerek artırdığımız faaliyetlerimizle Albaraka Türk olarak, ülkemizde katılım bankacılığının 2023 yılında ulaşmayı hedefleri için, çalışmalarımızı özenle ve özveriyle devam ettireceğiz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.