İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Albaraka’dan ilk yarıda 62,9 milyon TL kâr

Albaraka Türk Katılım Bankası, 2020 yılının ilk altı ayına ilişkin mali verilerini açıkladı. Bankadan yapılan açıklamaya göre Albaraka Türk, aktif büyüklüğünü 2020 yılının ilk altı ayında 2019 yılı sonuna göre %15,69 arttırarak 59,4 milyar TL’ye çıkardı. 2020 yılı Haziran ayı itibariyle 37 milyar TL kredi kullandıran banka, aynı dönemde 45,5 milyar TL mevduat topladı. 30 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Bankanın net kârı ise geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %26,52 artış ile 62,9 milyon TL olarak gerçekleşti.

İlk altı ay mali veri sonuçlarını değerlendiren bankanın genel müdürü Melikşah Utku ise şunları söyledi:

“2020 yılının ilk çeyreğinde ortaya çıkan koronavirüs etkileri ikinci çeyrekte de sosyal ve ekonomik hayatı derinden etkilemiştir. Geçtiğimiz üç aylık dönemde tüm dünyada Covid-19 kaynaklı sokağa çıkma yasakları ile hem arz hem de talep tarafı etkilenmiş ve ekonomik faaliyetler durma noktasına gelmiştir. Tüm dünyada hükümet ve merkez bankalarının devreye aldığı teşvik paketleri gerek para politikası gerekse mali politikalarda genişleyici adımlar ile koronavirüsün yıkıcı etkilerinin azaltılması hedeflenmektedir.

KOBİ’LERİMİZİN YANINDA OLDUK
Ülkemizde normalleşme sürecinin başladığı haziran ayı itibariyle ekonomik faaliyetler yeniden canlanmaktadır. Albaraka Türk olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkındalığıyla reel sektörün ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap vererek normalleşme sürecine katkımızı sürdürmekteyiz. Geride bıraktığımız çeyrekte ticari müşterilerimizin finansman taksitlerini öteleme taleplerini karşılamaya devam ettik, limitlerini artırdık ve KOBİ Destek Paketi ile yanında olduk. Teknolojik altyapımız sayesinde genel müdürlük ve şube kadrolarımızın uzaktan erişim ile diledikleri yerden işlerine devam etmelerini sağlayarak müşterilerimize kesintisiz hizmet vermeye devam ettik.

Altı aylık finansal sonuçlarımıza göre, Bankamızın toplam aktifleri geçtiğiniz yıl sonuna göre %15,69 artarak 59.456.144 TL’ye ulaşmıştır. Aynı dönemde toplam kredi portföyümüz %21,03 artış ile 37.376.018 TL olarak gerçekleşmiştir. Kâr ve zarara katılım hesapları ile özel cari hesaplar aracılığıyla toplanan fonlar 2019 yıl sonuna göre %14,58 artarak 45.566.330 TL olarak gerçekleşmiştir. 30 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Bankamız net kârı ise geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %26,52 artış ile 62.900 TL olarak gerçekleşmiştir.

DİJİTALLEŞMENİN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI
Pandemi sürecinde dijital ürün ve hizmetlerin önemi salgın sürecinde bir kez daha ortaya çıkmıştır. Albaraka Türk olarak bu küresel çaplı krize ivedi ve kararlı bir şekilde tepki vererek gerek kuluçka merkezimizle gerekse Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarımızla Girişimcilik ekosistemine destek olmayı sürdürmekteyiz. Hızla değişen ve yenilenen finans dünyasındaki gelişmeleri yakalayarak geleceğin dijital bankacılığına yatırım yaparak, fiziksel şube hizmetlerinin tamamının uçtan uca dijital ortamlarda da sunulması hedefiyle çalışmalarımıza devam etmekteyiz ve Albaraka API Programı ile Türkiye’de Açık Bankacılığın öncüsü olmaya devam ediyoruz.

ALBARAKA GARAJ, 3. DÖNEMİNE 14 GİRİŞİM İLE DEVAM EDİYOR
Finans teknolojisi tabanlı iş fikirlerine ve projelere sahip girişimcilere kuluçka ve hızlandırma olanakları sunarak destek olan Albaraka Garaj’ın şu an 3. Dönem 14 girişim ile devam ediyor. İlk 3 dönemde 2200’den fazla başvuru aldık ve Albaraka Garaj’da 39 girişime destek verdik. Girişimlerle hayata geçirdiğimiz projeler ile hem müşterilerimize hem de çalışanlarımız için önemli kazanımlar elde ettik. Alneo ve insha gibi Albaraka’nın kendi fintek ürünleri de Albaraka Garaj’dan kazanılan kültür ve birikimle hayata geçirildi ve bu fintekler kendi alanlarında önemli başarılara imza attı.

Albaraka Türk olarak piyasalardaki tüm olumsuzluklara rağmen fon kaynaklarına erişimimizi yatırım bankacılığı uygulamalarını başarıyla hayata geçirerek kolaylaştırırken, aynı zamanda yatırımcı tabanını genişletmeye devam ediyoruz. Stratejik planlarımıza uygun olarak yatırım bankacılığı uygulamalarıyla çok çeşitli yatırımcı kitlesine ulaşıyoruz. Bu doğrultuda halka arz ve bankamız nitelikli yatırımcılarına yönelik gerçekleştirilen yurt içi Kira Sertifikası ihraçlarında beklenenin üstünde bir taleple karşılaştık ve 5.350.000 TL tutarında Kira Sertifikası (Sukuk) ihracı gerçekleştirdik.

Türkiye’nin ilk katılım bankası olan ve dünyanın en iyi katılım bankası olma hedefini sürdüren Bankamız sosyal sorumluluğun ötesinde topluma fayda sağlamaya devam etmektedir. Çevre, insan hakları, iş sağlığı gibi alanlarda yaptığımız çalışmalarla 2019 yılında BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaya hak kazanan bankamız bu alanlarda duyarlılığını artırarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Dünyanın En İyi Katılım Bankası Olma” hedefi doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz projeler ve atılımlar, aynı zamanda müşterilerimize en iyi bankacılık deneyimini sunmak için çaba göstermeye hız kesmeden devam etmekteyiz. Her alanda geliştirerek artırdığımız faaliyetlerimizle Albaraka Türk olarak, ülkemizde katılım bankacılığının 2023 yılında ulaşmayı hedefleri için, çalışmalarımızı özenle ve özveriyle devam ettireceğiz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.