İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alternatif fitre hesabı önerisi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2020 yılına ilişkin fitre miktarı açıklandı. Yapılan açıklamada “Yapılan değerlendirmeler neticesinde Fıtır Sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 27.00 TL. olarak belirlenmesine karar verildi.” ifadelerine yer verildi. Bu miktarın asgari miktar olduğunun ayrıca belirtildiği açıklamda fitre için herhangi bir üst sınırın olmadığı belirtildi.

SADAKA-I FITR (FİTRE) NEDİR?
Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.

MİKTARI NASIL BELİRLENİR?
Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur.

ALTERNATİF FİTRE HESABI ÖNERİSİ
Her yılın sonunda Resmi Gazete’de gelir vergisi tebliği yayınlanır. Bu tebliğe göre işçi – işveren münasebetlerinde hangi ücretlerin gelir vergisine dahil olup olmadığı belirlenir.

2020 yılı için 27 Aralık 2019 tarihinde gelir vergisi tebliği yayınlandı. Bu tebliğe göre 2020 yılında işveren tarafından personeline günlük 24,84 TL yemek parası ödenmesi halinde bu rakam gelir vergisinden tamamen muaf olacak. İşveren ayrıca bu bedel için damga vergisi ve SGK primi de ödemez.

İşverenler tarafından ödenen bu 24,84 TL’lik yemek yardımı, çoğu bankacı tarafından sadece öğle yemeği için kullanılmaktadır. Bu noktadan hareketle bir kişinin bir günlük gıda ihtiyacını bu rakam üzerinden belirleyebiliriz. Diyanet İşleri Başkanlığı, fitre için 27 TL’yi asgari olarak açıkladığını ve üst sınır bulunmadığını ifade ediyor. Öyleyse hayırda yarışmak adına bu 24,84 TL’yi ister üç öğün üzerinden ister iki öğün üzerinden hesaplayarak bir din kardeşimizin elinden tutabiliriz.

Allah, yaptığımız ve yapacağımız hayırlarımızı kabul; Ramazan-ı Şerifimizi mübarek eylesin.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir