İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Bankacılık altyapımız güçlü, nakit sıkıntımız yok”

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, Türkiye’deki finansal sistemin çok güçlü bir şekilde işlemeye devam ettiğini söyledi. Katılım bankalarının da herhangi bir sorun yaşamadığının altını çizen Akyüz, “Kapılarımız açık. Müşterilerimizde herhangi bir tedirginlik, tezcanlılık söz konusu değil” dedi.

Türkiye’ye döviz kuru üzerinden ekonomik savaş açan ABD’ye tepkiler sürüyor. Konuyla ilgili Yeni Şafak’a değerlendirmelerde bulunan Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri (TKBB) Osman Akyüz, Türkiye’deki finansal sistemin çok güçlü bir şekilde işlemeye devam ettiğine dikkat çekti.

NAKİT SIKINTIMIZ YOK

Hükümetin ciddi anlamda ekonomik program açıklayıp uygulamaya koyduğunu belirten Akyüz, “Ekonomik tedbirler yürürlüğe girdi. Merkez Bankası, yeterince likidite temin ediyor. Hem TL, hem de döviz olarak piyasaya bol miktarda likidite veriyor. Doğrusunu yapıyor. Yani finansal sistemini, bankacılık sistemini MB ve BDKK destekliyor. Zaten fiyatlarda aşağı doğru bir dönüş başladı” dedi.

Katılım bankalarının da herhangi bir sorun yaşamadığının altını çizen Akyüz, finansal hizmetin devam ettiğini, likidite açısından herhangi bir problem olmadığını vurguladı. Her türlü faaliyeti bankacılık hizmetini üretir durumda olduklarını anlatan Akyüz, “Kapılarımız açık. Müşterilerimizde herhangi bir tedirginlik, tezcanlılık söz konusu değil. Bu gelişime karşı da tedbirimizi de gösteriyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE GÖZARDI EDİLEMEZ

ABD’nin kur üzerinden Türkiye’ye baskı uyguladığını belirten Akyüz, şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye kur, ekonomik baskısına boyun eğmeyecek. Zaten bunu siyasi otorite günlerdir tekrarlıyor. Türkiye hem finansal sistemi hem de sanayi gelişimiyle bölgenin en güçlü ekonomisi. Türkiye gözardı edilecek bir ülke değil. Dünyaya açıkta bir ülke. Kambiyo rejimine göre her türlü finansal hizmet ve varlık Türkiye’ye çok rahat bir şekilde girebiliyor ve çıkabiliyor.”

VATANDAŞ İTİBAR ETMİYOR

Osman Akyüz, bankadaki paralara devletin el koyacağı ve dövizi TL’ye çevrileceği şekilde dedikodulara tepki gösterdi. Akyüz, “Bunlar külliyen yalan. Düzenlemelere kanunlara da aykırı. Türkiye piyasa mekanizmasının işleyişine, liberal ekonomi işleyişine, piyasa mekanizmasının çalışmasına herhangi bir müdahalede bulunmayacak. Vatandaşın herhangi bir tedirginliği söz konusu değil. Bu sosyal medyada yazılan çizilenlere itibar etmemek lazım. Yalan yanlış yazıyorlar. Onlar da takip ediliyor” dedi.

Amerika yine madara olacak

Osman Akyüz, “ABD biliyorsunuz Kuzey Kore’ye de madara oldu. Bu işte de madara olacak. Yani bir devletin başkanı bu şekilde başka bir devlete karşı açıktan tehdit etmesi devletler hukukuna da uluslararası düzenlemelere de son derece aykırı ve suç bu. Adam tweetle ülke yönetiyor. Böyle bir şey olmaz. Bu bir çılgınlık. Hani batıydı. Hani demokrasi ve insan haklarıydı. Böyle kepazelik olur mu?” diye sordu.

‘BAŞKA VATANIMIZ YOK’

Ülkemizin bu kur saldırısını atlatacağına vurgu yapan Akyüz, ”Bu ekonomi 2001’deki ekonomi değil. 2001’den bugüne Türkiye’de köprülerin altından çok sular aktı. Daha dayanıklı ve mukavemetli hale geldi. El birliği ile bu süreci geçirmemiz lazım. Bizim başka vatanımız yok” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir