İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Bankaların personel sayısı düşecek!”

Albaraka Türk Katılım Bankası genel müdürü Melikşah Utku, Sabah gazetesinden Timur Sırt’a vermiş olduğu röportajında dijitalleşme ile birlikte insan kaynakları planlamalarını gözden geçirdiklerini ve birçok personellerinin finans teknolojisi şirketlerine geçiş yaptığını ifade etti. Kurum içi girişimcilik modelinin de hakkını verdiklerini ifade eden Utku, eskiden büyük binaları ile övünen banaların artık kesintisiz dijital hizmetleri ile övüneceğinin altını çizdi.

Personel sayısı üç yılda 500 kişi azaldı

Üç yıl önce 4 bin çalışanları olduğunu ifade eden Utku, şu an 3 bin 500 çalışanları olduğunu söyleyerek: “Bu değişim sadece bizde değil, tüm bankalarda yaşanacak. Bir süre sonra işlerini robotlara devredecek çalışanlar veri girişleri yapmaya başladı. Bir kısmı yazılımcıya dönüştü. Biz bu dönüşüm için çalışanlarımızın önünü açtık. Dönüşüme bugüne kadar başlamamış bankanın artık şansı yok” dedi.

“insha’nın tecrübesi, Türkiye’ye gelecek”

Utku, sözlerini şöyle sürdürdü: “TÜRKİYE’DE fintek kuruluşları büyük oranda ödeme sistemlerine odaklanmış durumda. Avrupa’da ise PSD2 regülasyonunun yürürlüğe girmesi ile birlikte API bankacılığının önü açıldı. Finansal altyapı ve hizmet sağlayıcıları sundukları hizmetin altyapısını API’lar aracılığıyla üçüncü parti firmalara açmak zorunda kalacak. Ödemeler, mobil bankacılık, online para transferi, varlık yönetimi, InsurTech (sigortacılık), sermaye piyasaları (finansal modelleme ve analiz yazılımları), crowdfunding ve blockchain gibi çok farklı alanlarda yıkıcı inovasyon potansiyeli olduğuna inanan insha Ventures, 3 yıldır Avrupa’da insha Dijital Bankası olarak hizmet verdiği için edindiği bilgi ve deneyimi Türkiye’ye aktaracak.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir