İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Bereket” işsizlik sigortası var

Son dönemlerde Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ile birlikte çalışanların en büyük kaygısı işsiz kalmak. Bu kapsamda ekonomik kriz ile mücadele etmek, işsiz kalanların yaşam kalitelerinin düşmesini önlemek amacıyla birçok kurum işsizlik sigortası ile çözüm üretiyor. Bu kapsamda Genel İşsizlik Sigortası (GİS) ile ilgili bilgiler veren Bereket Sigorta GİS Genel Müdürü Cüneyt Demir, istem dışı işsiz kalanlara aylık 3 bin lira maaş vererek destek verdiklerini ifade etti.

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Bereket Sigorta’nın hizmeti olan Genel İşsizlik Sigortası, istem dışı işsiz kalanlara 3 bin lira destek vererek yeni işlerine kavuşana kadar yaşam kalitelerini koruma imkanı sağlıyor. 6 aya kadar devam eden işsizlik maaşı ile çalışanlar bu süre içerisinde asgari ücretle bir iş bulsalar bile aldıkları ücretin 3 bin liraya kadar olan kısımlarını yine almaya devam ederek toplamda 3 bin lira işsizlik maaşını almaya devam ediyor.

Genel İşsizlik Sigortası (GİS) hakkında açıklamalarda bulunan GİS Genel Müdürü Cüneyt Demir, Türkiye ekonomisinde yeni bir sayfa açtıklarını belirterek 3 bin lira işsizlik maaşının işsiz kalanlar için önemli bir tutar olduğunu ifade etti. Demir, “GİS, çalışanlara ayrıca bir güvence sunuyor. İşsiz kalınması durumunda hayat standartlarını düşürmeden yeni bir iş bulunabilecek makul bir süre olan 6 aylık bir süre içerisinde 3 bin TL işsizlik maaşı alma imkanı veriyor. Yani işsizler toplam 18 bin lira işsizlik ödeneği alabiliyorlar. Bu bugüne kadar Türkiye’de bu alanda kapsam bakımından yapılan poliçeler dikkate alındığında bir ilk” dedi.

10 BİN LİRA HUKUKSAL KORUMA GÜVENCESİ

İşsizlik maaşına ek olarak birçok kalemde güvence imkanı sunan bir sigorta olduğunun altını çizen Demir, “GİS işsiz kalınan süre içerisinde bireyleri kazadan, deprem gibi doğal afetlerden, kritik hastalıklardan doğan risklerden de koruyor. GİS’liler, kritik hastalıklar, ölüm, kaza, deprem gibi konularda da her biri 60 bin liraya kadar teminatlı güvenceye sahip oluyorlar. Ayrıca istem dışı işsiz bırakılanların haklarını hukuksal olarak arama konusunda da GİS, 10 bin TL’lik hukuksal koruma güvencesi veriyor. GİS işsiz kalınan süre içerisinde bireyleri kazadan, deprem gibi doğal afetlerden, kritik hastalıklardan doğan risklerden de koruyor. GİS’liler, kritik hastalıklar, ölüm, kaza, deprem gibi konularda da her biri 60 bin liraya kadar teminatlı güvenceye sahip oluyorlar. Ayrıca istem dışı işsiz bırakılanların haklarını hukuksal olarak arama konusunda da GİS, 10 bin TL’lik hukuksal koruma güvencesi veriyor.” ifadelerini kullandı.

NASIL BAŞVURULUR?

GİS’ten yararlanmak isteyen çalışanlar internet sitesi üzerinde başvurularını kolayca gerçekleştirebiliyor. gis.com.tr adresinden yapılacak başvurunun ardından 3 ay bekleme süresi geçmesi gerekiyor. Bu sürenin sonundan itibaren istem dışı işsiz kalanlar 1 ay içerisinde maaşlarını almaya başlayabiliyor.

KİMLER 3 BİN TL İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR?

GİS Genel Müdürü Cüneyt Demir, sigortadan yararlanmak isteyenlerin nelere dikkat etmesi konusunda bilgiler verdi. Demir, sigortaya hak kazanabilmek için devletin verdiği işsizlik maaşının hakkedilmiş olması gerektiğinin altını çizdi. Buna göre son 3 yıl içerisinde 600 prim günü olanlar, işsiz kalınmadan önceki son 120 gün kesintisiz çalışmış olmak ve poliçenin geçerli olması ile birlikte 90 gün bekleme süresince işten çıkarılmamış olmak işsizlik maaşına hak edebilmek için yeterli. GİS’ten yararlanmak isteyenler için ayrıca ödenecek yıllık primi 9 taksitle ödeme seçeneği de var.

GİS’ten yararlanan kişiler ayrıca 6 ay süre içerisinde asgari ücret üzerinden maaş alsalar bile 3 bin liraya kadar olan kısmı için ödeme almaya devam ediyor.

Kaynak: İHA

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir