İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bireysel kredilere yeni düzenleme

BDDK tarafından yapılan düzenleme ile bireysel kredilere taksit düzenlemesi yapıldı. Yapılan düzenleme ile birlikte taşıt kredilerinde 120 bin TL’nin %75’i finanse edilebilecek. 120 bin TL’nin üzeri değeri olan araçlar için ise 120 bin TL’ye kadar olan kısmının %75’i, 120 bin TL üzerinde kalan kısmının %50’si krediye konu edilebilecek. Sıfır araçlarda fatura değeri baz alınacakken, ikinci el araçlarda ise kasko değeri dikkate alınacak. Söz konusu kısıtlar araç kredilerinin yanı sıra leasing işlemlerinde de geçerli olacak.

Düzenleme kapsamında araç kredileri dışında konut kredilerinde de düzenlemeye gidildi. Buna göre tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 80’i aşamaz. Bu oran, Enerji Kimlik Belgesi bulunan; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90’ı, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde 85’i aşamayacak.

Yapılan düzenleme ile bireysel tüketici finansmanlarında ise 48 ay kısıtı kredi kartı borcu yapılandırmaları için 60 ay olarak kullandırılabilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir