İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Birikim için çeyrek, yatırım için gram

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, altının geçmişten bu yana dalgalı ortamı sevdiğini hatırlatarak, “Ekonomide belirsizlik ve tedirginlik ne derece artarsa altına olan talep de o denli artıyor. Dünyada yaşanan ekonomik, siyasi ve sosyal dalgalanmalar, ekonomi eksenli ticaret savaşları gündemleri ve bazı jeopolitik risk durumları altına talep oluşturuyor. Söz konusu sürecin bankacılığa olan yansımasına bakıldığında, bu yıl küresel ve yerel ölçekte yaşanan gelişmeler müşterilerin daha fazla altına yönelmesine sebep olmuştur” dedi.

Uyan, altına olan ilgi önümüzdeki dönemde de devam edeceğini vurguladı. Ufuk Uyan, banka olarak 2018’in ikinci çeyrek verilerine göre altın bankacılığında, katılım bankaları arasında yüzde 57’lik paya sahip olduklarını, tüm bankalar arasında ise yüzde 12’lik payla üçüncü sırada yer aldıklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sene başından bu yana yaklaşık 2 ton ziynet altını ülke ekonomisine kazandırdık. Bugüne kadar ekonomimize kazandırdığımız altın miktarı 16 tonu buluyor. Son projemiz ise Altın Araç oldu. Aracımız Türkiye’yi dolaşarak altın bankacılığı hakkında soruları yanıtlıyor.”

BİRİKİM İÇİN ÇEYREK, YATIRIM İÇİN GRAM

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, yeni bir araştırma yaptırdıklarını ve buna göre, altın biriktirenlerin büyük kısmının halen altınlarını yastık altında tuttuklarını belirterek, şu bilgileri paylaştı: “45 ve üzeri yaş grubunda bu eğilimin daha fazla olduğunu gördük. Birikim tercihini altından yana kullananların en fazla dikkat çektikleri konu altının değer kaybetmiyor olması. Halkımız yastık altı birikimi için çeyrek altını, yatırım aracı olarak ise gram altını tercih ediyor. Kadınlar erkeklere nazaran daha fazla altın birikimi yapıyor. Çeyrek altın hesabı, zihin yormayan, pratik, kadınların birikim alışkanlıklarına daha uygun bir ürün olduğu için kadınlar tarafından daha fazla tercih ediliyor.”

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir