İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BM: Dünya barışı, zekatla sağlanır

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), zekat yardımlarını kullanmak üzere BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDH) katkı sağlama hedefli projeler geliştirmeye başladı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), zekat yardımlarını kullanmak üzere BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDH) katkı sağlama hedefli projeler geliştirmeye başladı.

UNDP’nin resmi internet sitesinde yayımlanan yazıda, zekat yardımlarının SDH projelerinde değerlendirilebilmesi için İslam Kalkınma Bankası (İKB) ve yerel zekat toplama kuruluşlarıyla yapılan projeler hakkında bilgiler yer aldı.

İslam’da tüm Müslümanların servetlerinin 40’ta 1’ini ihtiyacı olanlara dağıtmasının kaide olduğunun hatırlatıldığı metinde, zekat kurumunun SDH hedefleri ile denk amaçlara hizmet ettiği bildirildi.

Açlığın, yoksulluğun ve ekonomik eşitsizliğin ortadan kaldırılması, çevrenin korunması ile barışın teşvik edilmesinin İslam’ın temelinde bulunduğu yazan metinde, zekatın ise bu hususun en önemli araçlarından biri olduğunun altı çizildi.

Zekat yardımlarının dünya çapında 200 milyon ile 1 trilyon dolar arasında olduğunun tahmin edildiği söylenen yazıda, SDH projelerinde görülen 2 buçuk trilyon dolarlık fon açığının bir kısmının aynı türden amaçlar için toplanan zekat yardımlarıyla telafi edilebileceğine dikkat çekildi.

UNDP, Endonezya’nın ulusal zekat toplama kurumu BAZNAS ile gerçekleştirdiği yenilenebilir enerji projelerini örnek gösterirken, iki kurum arasındaki iş ortaklığıyla bu sene Endonezya’nın uzak kırsal bölgelerinde inşa edilen 4 mikro hidro-elektrik santral sayesinde elektrikten yoksun 4 bin 500 kişiye elektrik sağlandığı belirtildi.

Zekat kaynaklarının kalkınma projelerine aktarılması için başka ülkelerde yeni projeler yürütülmesi çağrısı yapıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir