İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BM Zekat Fonu projesi ödül aldı

WAM Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin öncü Mülteci Zekat Fonu (BMMYK), “En İyi Küresel Zekat Dağıtım Platformu 2019” olarak kabul edildi.

Tanınma Pazartesi günü Güney Afrika’nın Cape Town kentinde düzenlenen GIFA Küresel İslami Finans Ödülleri’nde açıklandı.

İslami finans, küresel ekonominin daha belirgin ve sofistike bir parçası haline geldiğinde, BMMYK, mevcut Zekat programını bu yıl nisan ayında yeni bir yapı olan Mülteci Zekat Fonu’na dönüştürdü. Fon, Müslümanların yaşadıkları her yerde, Zekat yükümlülüklerini kolay ve verimli bir şekilde yerine getirmelerine izin veriyor.

Birleşmiş Milletler Müsteşarlığının Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki Özel Sektör Ortakları Başkanı Houssam Chahin, “Fonun dünyayı olumlu yönde etkileme gücünden yararlanan, güvenilir, verimli ve öncü bir yapı olarak konumunu teyit eden GIFA Ödül Komitesi tarafından kabul edilmekten mutluluk duyuyoruz.”

“Ödül, dijital koleksiyondan Zekat fonlarının dağıtımına kadar küresel İslami finans alanında şeffaflığın sağlanmasında platformun güvenilirliğini artırıyor.” dedi.

Şimdi 9. yılında verilen ödüller, dünyadaki İslami bankacılık ve finans sektörlerinde en çok rağbet gören pazar ödülleri arasındadır.

BMMYK, Müslümanlara mültecilere destek olarak Zekat yükümlülüklerini yerine getirmeleri için şeffaf bir yol sunan ilk BM ajansıdır. Ajans, hem toplama hem de dağıtım amacıyla teknolojiyi kullanmaya öncülük etti.

Zekat yükümlülüklerinin etkin bir şekilde toplanması için dijital ödemeler kullanılırken, ATM’ler, ATM’leri iris tanıma, mobil cüzdanlar ve diğer teknolojiler, Zekat’in nakledilmiş mültecilere ve Yurt içinde yerinden edilmiş kişilere (ÜİYOK) nakit olarak dağıtılmasında kullanılmaktadır.

2019 yılında, dünya çapındaki bağışçıların cömert katkıları sayesinde Mülteci Zekat Fonu aracılığıyla 38.1 milyon ABD doları artırıldı. Fon aracılığıyla alınan bağışlar şimdiye kadar Yemen, Lübnan, Irak, Mısır, Ürdün, Moritanya ve Bangladeş’teki en savunmasız en mülteci ve Dahili göç eden insan ailelerinin (yaklaşık 648.476 birey) 111.209’una yardımcı oldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.