İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Büyük grupların borçları ile operasyonel kiralamaya düzenleme

Geçtiğimiz günlerde mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programında ekonomi dünyasını yakından ilgilendiren konular hakkında ilgili kurum ve kuruluşlara hedefler verildi. Bu kapsamda Aralık ayı sonuna kadar BDDK ve Merkez Bankası tarafından reel sektörde faaliyet gösteren büyük grupların borçluluğunun ülkenin finansal istikrarının korunması amacıyla yakından izleneceği duyuruldu. Buna ilave olarak döviz riski nedeniyle nakit akışında zorlanan bazı firmaların konkordato ilan etmesiyle sarsılan operasyonel araç kiralama sektörü ile ilgili de riskin korunması amacıyla yasal mevzuat çalışması yapılacağı ifade edildi. Programda yer alan öne çıkan bazı düzenlemeler ise şu şekilde:

  • Bankaların güncel mali yapılarını ve aktif kalitesini belirlemek amacıyla değerlendirme çalışması yapılacak. (Aralık sonu, BDDK)
  • Finansal hizmetlerin düzenlenmesi ve denetlenmesi amacıyla Türkiye Finansal Hizmetler Kurulu kurulacak. (Aralık sonu, Hazine ve Maliye Bakanlığı – SPK – BDDK)
  • Banka bilançolarındaki varlıkların seküritizasyonu teşvik edilecek. (Aralık sonu, Hazine ve Maliye Bakanlığı – SPK – BDDK)
  • Türkiye Reasürans Havuzu oluşturulacak. (Aralık sonu Hazine ve Maliye Bakanlığı – Türkiye Sigortalar Birliği)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir