İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çek finansmanına “karz-ı hasen” ürünü çıktı

Türkiye Katılım Bankaları Birliği genel sekreteri Osman Akyüz, şahsi twitter hesabından yaptığı paylaşım ile müşterilerinin çek ödemeleri için katılım bankaları tarafından “enflasyona endeksli karz-ı hasen nakit finansmanı” ürününün kullanılacağını duyurdu. Akyüz, ürünün oluşturulmasında konvansiyel bankaların uygulamaya koyduğu “Çek Ödeme Destek” kredisinin esas alındığını ifade etti.

Hali hazırda katılım bankası müşterileri, çeklerini kesmeden önce katılım bankalarını alacakları üründen ve keseceği çekin çek numarasından haberdar ediyor. Bu kapsamda katılım bankası söz konusu işlem kapsamında çek kesecek olan müşteriye vekalet veriyor. Verilen vekalet kapsamında vekalet verilen çekin vadesi geldiğinde katılım bankası, ilgili çekin finansmanını sağlıyor.

Yeni uygulama ile vekalete gerek duyulmuyor çünkü sağlanan finansman, borçların en güzeli olarak ifade edilen karz-ı hasen ile sağlanıyor. Çekin vadesi geldiğinde katılım bankası, çek bedelini müşterisi adına ödeyecek ve belirtilen vadede müşterisi enflasyon farkı ile birlikte söz konusu tutarı katılım bankasına ödeyecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir