İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Çözüm İslami finans sistemine dönüş”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Katar, İran, Sudan, Türki cumhuriyetler, Güney Amerika ve Afrika ülkeleriyle ilgili barter ve farklı modellerde çalışmanın mümkün olduğunu belirterek, yaşanan mevcut ekonomik sorunlara ilişkin, “Burada yapılaması gereken İslami modele, yani insani bir modele ve finans sistemine dönüştür.” dedi.

Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan Abdurrahman Kaan, inşaat sektörünü riskli olarak gördüklerini, kredi maliyetinin de yüksek olduğunu söyledi.

Stok devir hızını artıran tedbirlerin yeterli beslenmeyi yapamadığını belirten Kaan, “Konut kredisi faizleri yüzde 0,98’e çekildi ama hemen yükseldi. Çünkü bankalar da bu işten karlı çıkmak istiyor. İnşaatta stokları eritmek adına faiz düzeyleriyle oynamak bu nedenle sorunun çözümünde beklenen etkiyi yaratamıyor.” diye konuştu.

Kaan sözlerini şöyle sürdürdü: “500 bin liralık bir daireyi 5 yılda ödediğinizi düşünün. Normal bedelinden bir kat daha fazla para ödüyorsunuz. Geleceğinizi bir sömürü aracına ipotek etmiş oluyorsunuz. Burada yapılması gereken İslami modele, yani insani bir modele ve finans sistemine dönüştür.” dedi.

“Türkiye, esaslı bir büyüme ortalamasına ulaştı”

Özel sektörün içinde büyük ölçekli firmaların döviz borçlarının yüzde 75’inin yurt dışı borçlanmayla her halükarda karşılayacağını düşündüğünü belirten Kaan, bu işin üstesinden gelebileceklerini, ancak diğer dövizle borçlanan orta ve küçük işletmelerin bu işten etkilenebileceğini söyledi.

Abdurrahman Kaan, ihracata dayalı kısımda Eximbank’ın bütçesinin artırılmasıyla birlikte onların da rahatlatılmasının söz konusu olduğunu ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir