İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Devlet dostu kripto para üzerinde çalışıyoruz”

TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı Direktörü Mehmet Sabır Kiraz da kripto paraların bitcoin ile başlamadığını belirterek, kripto paraların tarihinin 1980’lere kadar gittiğini anlattı.

2008’de pek çok araştırmacının bitcoin ile blockchain’in gücünü gözlemlediğini ifade eden Kiraz, “Bitcoin, ilk kripto para, sürekli var olacaktır. Ancak kripto paralarda hala sorunlar var. Örneğin bitcoin değerinde dün ciddi bir düşüş yaşandı. Ayrıca çatallanma (forking) sorunları var. Gizlilik de bir problem. Etherium bazlı paralarda yapılan bütün işlemler herkes tarafından görülebiliyor. Monero gibi bazı paralarda ise hiç kimse işlemlere erişemiyor. Karışıklık da bir sorun. Maden yoluyla üretilebilir kripto paralar için yüksek miktar elektrik gerekiyor. Devlet dostu bir kripto para üzerinde çalışıyoruz. Bizim kripto para konusunda uluslararası alanda kabul edilebilir bir sisteme ihtiyacımız var.” diye konuştu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi ve eski İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş ise insanların para yerine tarih boyunca altın, gümüş gibi farklı şeyler kullandığını belirterek, insanların gelecekte para olarak bir bilgisayar yazılımında anlaşabileceğini anlattı.

Her alışverişin güven gerektirdiğinin altını çizen Yalçıntaş, kripto paralar ile ticarette güven unsuru olan para ve bankanın ortadan kaldırıldığını, böylelikle ticarette farklı bir durumun ortaya çıktığını söyledi.

Yalçıntaş, kripto paralarla alışveriş yapmak için bir bankaya ya da kimlik bilgilerine ihtiyaç duyulmadığını belirterek, kripto paraların taklit edilmesinin çok zor olduğunu vurguladı.

Kaynak: AA

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir