İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Dövizle gelirin yoksa dövizle borçlanma”

Yeni Şafak ve Türkiye gazetelerine açıklamalarda bulunan Kuveyt Türk Katılım Bankası genel müdürü Ufuk Uyan, şirketlerde kaldıraç oranının makul seviyelerde olması gerektiğini vurgulayarak döviz geliri olmayanların dövizle borçlanmamaları gerektiğini belirtti.

Katılım bankacılığının doğrudan ticaretin finansmanında olması nedeniyle spekülatif işlemlere kapı açmadıklarının altını çizen Uyan, spekülatif işlem yapan müşterilerin uyarıldığını söyledi. Dış kaynak ile şirketleri döndürmenin zorluğunu belirten Uyan, “İşletmeleri sermayelendirmek lazım. Kaynakların şirketlere getirilmesi lazım. İsraf deyince, insan elbette ihtiyacı olanı alacak ama yatırımlarını artırmaya önem vermeli. Fon talebinde bulunan müşterilerin mali verilerine bakıyoruz. Mali gücünün üzerinde bir fon talebi olan müşteriye, bu fonu tahsis edebilmemiz için öncelikle sermayesini artırması gerektiğini söylüyoruz.” dedi.

İSRAFTAN KAÇINALIM

Genel Müdür Ufuk Uyan, faizlerle ilgili olarak da şu değerlendirmelerde bulundu: “Elbette herkes gibi biz de şikâyetçiyiz… Ekonomi yönetiminin yapısal düzenlemelere yönelmesini ve bankacılıkta görülen yatay seyrin yılın ikinci yarısında tekrar artış trendine dönmesini bekliyoruz. Enflasyonun trendini aşağı çevirdiğini görüyoruz. Turizm gelirleri çok iyi bekleniyor. Cari açığın düştüğünü görüyoruz. Toplum olarak biz de gereksiz harcamalardan ve israftan kaçınmalıyız. Faiz düşme eğilimine giriyor, sürmesini bekliyoruz.”

Haberlere ulaşmak için:
https://www.yenisafak.com/ekonomi/doviz-gelirin-yoksa-dovizle-borclanma-3473730
https://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/623629.aspx

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir