İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Dünya genelinde 7,9 trilyon dolar İslami finans potansiyeli var”

“İstanbul Uluslararası Finans Merkezi – Birleşme Bütünleşme” temalı toplantıya katılan Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Alkin ise konuşmasında Varlık Fonu’nun ne olduğuna ilişkin katılımcılara bilgi verdi.

Alkin, Türkiye’nin bankacılık sektörünün kendine rakip alan istememesinden dolayı sermaye piyasası ile ilgili sürece çok geç başladığının altını çizerek, kuruluşundan bugüne Borsa İstanbul’un geçirdiği evreler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türk halkının hafızasında finansal piyasalar ile ilgili nahoş anıların yer aldığını belirten Alkin, şunları kaydetti:

“Bunları da telafi ederek, kendimize bir yön çizme gayreti içindeyiz. Türk toplumu ve iş insanı ortaklıktan hoşlanmıyor. Ortaklıktan ve şeffaflaşmaktan hoşlanmadığımız için, bununla ilgili bir kültür ekosistemi oluşturmak için çok fazla çaba sarf etmediğimizden dolayı Türkiye’de İSO 500 içindeki önemli firmaların çok büyük kısmını sermaye piyasasına açılmaya, halka arza istediğimiz ölçüde ikna edemedik.

O yüzden sermaye piyasası biraz oyuncu eksikliğinden biraz da ürün eksikliğinden bugünlere gelmek durumunda kaldı. Şimdi var gücümüzle bundan sonra hem sermaye piyasasındaki imkanlardan yararlanmasını arzu ettiğimiz oyuncu sayısını ya da şirket sayısını var gücümüzle artırmaya çalışarak hem de sermaye piyasasındaki yatırım aracı çeşitliğini de artırma gayreti içinde bir süreç oluşturmaya çalışıyoruz.”

Alkin, İslam coğrafyasında, toplumsal anlamda Müslüman ağırlıklı ülkelerde yaklaşık 7,9 trilyon dolarlık İslami finans işlem potansiyeli bulunduğunun altını çizerek, bu potansiyele rağmen gerçekleşebilmiş işlem hacminin 2,3 trilyon dolar olduğunu bildirdi.

Neredeyse iki kat daha fazla potansiyel bulunduğuna dikkati çeken Alkin, Batılı ekonomilerin çoğunun İslami finans alanında önemli mesafe katettiğini, Türkiye’nin ise bu alanda geç başladığını ancak gecikerek de olsa bunu toparlama gayretinde olduğunu aktardı.

Kaynak: AA

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir