İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Elazığ ve Malatya’ya vergi ödeme kolaylığı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Elazığ ve Malatya’da vergi kanunlarının uygulaması bakımından üç ay süre ile mücbir sebep hali ilan edildi. Bu kapsamda 24 Ocak tarihinden itibaren vergi mükelleflerinin ödeme süreleri üç ay ertelenirken vergi borçlularının borçları da gerekli şartların sağlanması halinde 24 taksit halinde ödenebilecek. Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 24.01.2020 tarihinde meydana gelen ve merkez üssü Elazığ İli Sivrice ilçesi olan deprem felaketi nedeniyle Elazığ ve Malatya İllerinde vergi kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edilmiştir.

Bu illerde bulunan vergi mükelleflerinin, 24.1.2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle Vergi Usul Kanunu uyarınca mücbir sebep halinde olduğu kabul edilecektir.
Mücbir sebep süresince;
• verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerin verilme süreleri
• bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri,
• deprem tarihinden önce tahakkuk etmiş ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi
• motorlu taşıtlar vergisi taksit ödeme süreleri uzatılmıştır.

Ayrıca bu illerde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçları da gerekli şartları taşımaları kaydıyla faiz alınmaksızın 24 ay süreyle taksitlendirilecektir.
Diğer taraftan depremde varlıklarını kaybeden vergi mükelleflerinin Vergi Usul Kanununun 115. maddesi uyarınca terkin talep etmeleri mümkündür.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir