İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emine Erdoğan, büyükelçi eşleri ile Kuveyt Türk minyatür sergisinde

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kış Bahçesi’nde Türkiye’de görev yapan yabancı misyon şeflerinin eşlerine yemek verdi. İletişimin, dün olduğu gibi bugün de toplumların en büyük ihtiyacı olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, “Teknoloji ile sağlanan iletişimden ziyade sözcüklere taşınan, sonra kalplerde yankı bulan insanlık hallerinden söz ediyorum. Nitekim, Mevlana’nın bir sözü var; ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır.’ İşte evrensel değerler, bu paylaşımların neticesinde oluşuyor” dedi. Erdoğan, AB büyükelçilerini kapsayan ‘Büyükelçi Komşum Olur’ sosyal medya kampanyasını hatırlatarak, ‘En İyi Komşu’ seçilen Almanya Büyükelçisi ve eşini kutladı.

SÜLEYMANNAME MİNYATÜR PROJESİ SERGİLENDİ

Emine Erdoğan, yemeğin ardından programa katılan sanatçılar ve büyükelçi eşleri ile ‘Süleymanname’ minyatür sergisini gezdi. Minyatür sanatçısı Özcan Özcan öncülüğünde, kadın sanatçılar tarafından hazırlanan sergi, 50 özgün minyatürden oluşuyor. Türkiye Diyanet Vakfı Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) İstanbul Şubesi ve KuveytTürk Sanat Atölyeleri’nin iş birliği ile gerçekleştirilen ‘Süleymanname’ minyatür sergisi projesi, klasik murakka üzerine alıntılama ve boyama teknikleri kullanılarak yeni bir yorumla hazırlandı.

Sergide Özcan Özcanın yanı sıra Arzu Akbulut, Aysel Güleser Ekşi, Ayşe Nur Kapusuz, Emel Demir, Emel Sakarya, Fatoş Borbor, Fikriye Akbulut, Füsun Yılmaz, Gülgün Keser, Hamiyet Leventoğlu, İsmet Gömeç, Neslihan Bulut, Tülay İlkar ve Zeynep Elçi’ye ait eserler yer alıyor.

Emine Erdoğan’ın yabancı misyon şeflerinin eşlerine verdiği yemekte, minyatür sergisinin temasına uygun olarak Çiğdem Kartal Toker, Doç. Dr. Hikmet Toker, Doç. Dr. Erhan Özden, Doç. Dr. Barış Karaelma’dan oluşan musiki heyeti tarafından Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait musiki eserlerinden örnekler icra edildi.

Programda ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu da hazır bulundu. Pakistan Büyükelçisinin eşi Sayın Shaza Syrus ise Emine Erdoğan’a sahnede hediye takdim etti. Program fotoğraf çekimi ile son buldu. Davetlilere, sergilenen minyatürlerin sınırlı sayıda tıpkı basımı hediye edildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir