İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Emlak Bankası, gayrimenkul finansmanını yönlendirecek”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Finans Merkezi Konferansı’nda konuştu. Albayrak, İstanbul Finans Merkezi projesinin 2023 yılından önce hayata geçirileceğini belirtti. Albayrak sermaye piyasalarını geliştirmek ve banka dışı finansman araçlarını çeşitlendirme kapsamında seçimlerin ardından bir fon oluşturacaklarını, vergi mimarisi ile ilgili reform çalışmasına da başladıklarını söyledi.

Bakan Albayrak, sermaye piyasalarının geliştirilmesi ve derinleştirilmesi amacıyla Yeni Sermaye Piyasası Kanunu’nu yasalaştırdıklarını ifade ederek Borsa İstanbul AŞ çatısı altında, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, İstanbul Altın Borsası ve Vadeli İşlemler Opsiyon Borsasının birleştirildiğini söyledi. Sukuk gibi faizsiz yatırım araçlarının gelişiminin önünü açtıklarını belirten Albayrak, “Geçmişte bu alanda gösterdiğimiz kararlılık ve somut adımlara ek olarak Yeni Ekonomi Programı’nda açıkladığımız üzere Türkiye Emlak Bankasını gayrimenkul finansmanını yönlendirecek kapasitede bir banka haline getirecek şekilde yeniden yapılandırdık.”dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Küresel ekosistemin kodlarının yeniden yazıldığı, pastasının yeniden paylaşıldığı, dengelerinin yeniden oluşturulduğu böyle bir dönemde Türkiye olarak, dünyadaki birçok ülkeden, bir adımdan daha fazla önde olduğumuz birçok avantajlı nokta var. Finans Merkezi konseptini, yeni bir bakış açısıyla yüz adım daha ileri taşımak için hepimize büyük iş düşüyor. Bu projenin lafta değil, icraatta hayata geçmesi için sonuna kadar her türlü desteği vermeye hazırız.” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir