İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emlak Katılım, kentsel dönüşümü finanse edecek

Ankara’da düzenlenen “Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Tanıtım Toplantısı”nda Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; yılda dönüştürülmesi planlanan 300 bin konutun 30 bininin bakanlık tarafından değiştirileceğini  kaydederek geri kalan 270 bin konutun dönüştürülmesi için belediyelere ve özel sektör inşaat şirketlerine çağrıda bulundu.

Çok yakında faaliyete geçecek Emlak Katılım Bankası’nın da sürece dahil olmasıyla birlikte dönüşüm çalışmaları için belediye ve özel sektöre finansman desteğinin sağlanacağını ifade eden Bakan Kurum; 53 ilde bulunan 238 riskli alanda çalışmaların sürdüğünü, dönüşüm kapsamında 664 bin bağımsız birim olduğunu, ülke genelinde 597 bin konutun yenilendiğini söyledi.

20 yıl içinde ülke genelinde 6.7 milyon dönüştürülmesi hedeflediklerini anımsatan Bakan Kurum; yılda ortalama 300 bin konutun dönüştürülmesinin planlandığını dile getirdi.

Kentsel dönüşümde vatandaşların mağdur olmaması anlamında önlemler alacaklarını söyleyen Kurum; yatırımcılardan yapım bedelinin yüzde 10’u kadar teminat alınacağını ya da tamamlama sigortası isteneceğini belirtti.

Belediyeler; İlbank’tan kredibilitesi olduğuna dair onay belgesi getirmesi durumunda kentsel dönüşüm uygulamaları için herhangi bir teminat göstermeye gerek kalmadan düşük faizli kredi kullanabilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir