İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emlak Katılım’ın yıl sonu şube hedefi 51 oldu

Emlak Katılım Bankası, 2020 yılına ilişkin üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Banka aynı zamanda yıl sonu için daha önce ulaşmayı hedeflediği şube sayısını 40 olarak açıklamıştı. Son olarak bu hedefini 50’ye yükselten banka, yıl sonu itibariyle şube sayısını 51’e yükselteceğini açıkladı.

Bankadan üçüncü çeyrek verilerine ilişkin yapılan açıklamaya göre ikinci çeyrek sonunda 12.9 milyar TL olan aktif büyüklük yüzde 25,5 büyüyerek 16.2 milyar TL seviyesine çıktı. Kullandırılan fonlar (Nakdi kredi) bakiyesi ise yüzde 32,5 büyüyerek 8.3 milyar TL’den 11 milyar TL’ye çıktı. Toplanan fonları da 8.6 milyar TL’den (10.2) milyar TL’ye yükselten bankanın genel müdürü Nevzat Bayraktar, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“İkinci çeyrekte yaşanan pandemi sürecinin ardından üçüncü çeyrek toparlanmanın başladığı ve yeni normal olarak isimlendirdiğimiz bir dönem oldu. Tüm dünya ekonomilerinde toparlanmanın “V” şeklinde mi “U” şeklinde mi olacağına yönelik farklı görüşler sergilendi.

İmalat sanayi PMI ve tüketici güven endeksi gibi öncü göstergeler ekonomideki toparlanmanın hızlı olacağı sinyallerinin vermesinin ardından ABD ve Avrupa başta olmak üzere açıklanan son büyüme verileri de bunu teyit etti. ABD ve Avrupa’da üçüncü çeyrekte tarihi ekonomik büyümeler görülürken, ABD ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 33.1 gibi rekor seviyede büyüdü. Euro bölgesi büyümesi ise yüzde 12.7 ile tahminlerin bile üzerinde gerçekleşti.

Ekonomik teşviklerin gündemi meşgul etmeye devam ettiği 3. çeyrekte Avrupa Merkez Bankası Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) tutarını artırırken, yılın son çeyreğine ilişkin artırmaya devam edeceğine ilişkin beklentileri de tetikledi. ABD Merkez Bankası da tarihi düşük seviyelerdeki faiz ve genişlemeci politikasını sürdürerek ekonomik büyümeyi ve istihdamı desteklemeyi sürdürdü.

Pandemiye ilişkin gelişmeler bu dönemde de gündemdeki yerini korumaya devam etti. Aşı çalışmalarına ilişkin olumlu haber akışına karşın vaka sayılarındaki hızlı artış özellikle ABD ve Avrupa’da 2. dalga endişelerini beraberinde getirdi.

Üçüncü çeyrek Türkiye ekonomisi için normalleşme adımlarının atıldığı bir süreç oldu. İkinci çeyrekte 42.7 olan İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) üçüncü çeyrekte belirgin şekilde artarak 54.8’e çıktı. Reel kesim güven endeksi 75.2’lik tarihi düşük seviyelerden hızlı bir şekilde yükselişe geçerek üçüncü çeyrekte 103.4 oldu. Kapasite kullanım oranı da aynı dönemde yüzde 63.4’ten yüzde 72.7’ye çıkarak belirgin bir şekilde artış kaydetti.

Türk bankacılık sektörü ise reel sektörü desteklemeye devam ederken, normalleşme adımlarıyla ilk yarıdaki kredi büyümesinde yavaşlamaya gitti. BDDK verilerine göre, sektörün toplam aktif büyüklüğü eylül sonu itibarıyla 2019 sonuna kıyasla yüzde 33,7 artarak 6 trilyon 3 milyar 775 milyon TL olarak gerçekleşti.

Emlak Katılım olarak üçüncü çeyrekte de büyüme ivmemizi koruduk. İkinci çeyrek sonunda 12.9 milyar TL olan aktif büyüklüğümüzü yüzde 25,5 büyüterek 16.2 milyar TL seviyesine çıkardık. Kullandırılan fonlar (Nakdi kredi) bakiyemizi yüzde 32,5 büyüterek 8.3 milyar TL’den 11 milyar TL’ye çıkardık. Toplanan fonları da 8.6 milyar TL’den (10.2) milyar TL’ye yükselttik. 02 Ekim 2020 itibariyle yaklaşık 2,3 milyar TL tutarında 14 adet kira sertifikası ihracı gerçekleştirdik. Piyasaya nazaran daha uzun vadeli olarak gerçekleştirdiğimiz sukuk ihraçlarımıza gelen yoğun talepten memnuniyet duyuyoruz. Bu talebe yanıt vermek amacıyla yurt içinde 5 milyar TL ihraç tavanı ile sınırlı olarak tahsisli ve/veya nitelikli yatırımcılara satılmak üzere yapılacak kira sertifikası ihraçlarımız için SPK’ya yaptığımız başvurumuz onaylandı.

Üçüncü çeyrekte şubeleşme faaliyetlerimizi hızla sürdürdük. Geldiğimiz noktada ülkemizin farklı noktalarında toplam 30 şubeye eriştik. 2020 yılı sonu için planladığımız 40 şube hedefini yukarı yönlü olarak revize ettik ve yeni şube hedefimizi 51’e çıkardık.

Şube kanalıyla müşterilerimize bulundukları lokasyonlarda ulaşmaya devam ederken dijital kanallarımızı da geliştirmeye devam ettik. Türkiye’nin dört bir yanında müşterilerimize hizmet sunmak adına Emlak Katılım e- şube’yi hizmete sunduk.

Emlak Katılım olarak ülkemizin gücüne güveniyor, bu güvenle faaliyetlerimize kararlılıkla devam ediyoruz. Köklü geçmişe sahip genç bir banka olmanın getirdiği hızlı manevra kabiliyetimizle, yerinde adımlar atıyor; tüm paydaşlarımıza hizmet sunuyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir