İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En düşük Finansman oranı Katılım Bankalarında

Genel bir kanı olarak insanların “katılım bankaları normal bankalara göre daha maliyetli” serzenişlerine günlük hayatta sıklıkla şahit oluyoruz. Son yıllarda katılım bankaları sektöründe yaşanan gelişmeler ile bu kanı tersine dönmüş olsa da algı olarak hala insanların zihinlerinde duruyor. Özellikle son dönemde internet üzerinden bankaların kredi oranlarını kıyasladığını iddia eden çok sayıda web sitesi hizmet veriyor. Bankalardan aldığı reklamlar ile ayakta duran bu siteler, bankalara müşteri yönlendirmesi yapmak adına listelerde manipülasyon yapabiliyor. Nasıl mı?

Sizin için 50,000 TL araç kredisi çekmek istediğimize dair verileri bu site ile paylaştık. Çıkan sonuçlarda bir katılım bankasının 60 ay için ikinci el taşı kredisi oranı kendi web sitesinde 1,15 iken kıyaslama sitelerinin birinde 1,33 olarak gösteriliyor. Bankanın sıralamasında ilk sırada gelen konvansiyonel bankanın oranı ise aylık %1,17. Aynı vade için Kuveyt Türk Katılım Bankası kampanyalı fiyatını kendi sitesinden aylık %1,18 olarak duyururken Albaraka Türk Katılım Bankası ise aylık %1,19 olarak duyuruyor. Yani bilinenin aksine araç kredilerinde katılım bankalarına uğramanın tam zamanı!

Konut finansmanı için baktığımız zaman da sonuçlarda pek de değişen bir şey olmuyor. Örneğin 120 ay vadeli 100,000 TL konut finansmanı için söz konusu kıyaslama sitelerine baktığımızda ilk üç sırada kamu bankalarının aylık %0,99 oranları yer alırken peşinden diğer özel bankaların aylık %1,17’den başlayan fiyatları yer alıyor. Halbuki aynı finansman tutarı için Ziraat Katılım Bankası da aylık %0,99 oran verirken ilgili kıyaslama sitelerinin listesinde söz konusu katılım bankası yer almıyor. Diğer yandan aynı vadeli işlem için Kuveyt Türk Katılım Bankası aylık %1,08, Albaraka Türk Katılım Bankası aylık %1,16 oran bilgisini web sitelerinden paylaşıyor.

Tüm bu bilgilerden hareketle siz siz olun finansman ihtiyacınız olduğu zaman katılım bankaları ile de görüşmeyi ihmal etmeyin. “Ama…” işleyen cümleleri kurmamamız adına katılım bankaları elinden geleni yapıyor. Kıyaslama sitelerine aldanıp katılım bankalarından kaçmayın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.