İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ev sahibi olmanın kolay yolu: Yapı Tasarrufu Sandığı

2020-2022  Üç yıllık yeni ekonomi programı (YEP) çerçevesinde açıklanan ve hane halkının kolay yoldan ucuz maliyetle ev sahibi olmasına imkan verecek olan Yapı Tasarrufu Sandığı projesine yönelik hazırlıklar Emlak Katılım Bankası bünyesinde devam ediyor. Ulusal medyaya yansıyan bilgilere göre projenin Haziran 2021’de faaliyete geçeceği ifade ediliyor. Bu sistemle ev almak isteyenler Emlak Katılım Bankası’nda tasarruf sözleşmesi imzalayarak, hesap açacak. Sözleşmede belirlenen tutarda her ay bu hesaba para yatıracak. Bu tutarın üzerine devlet Bireysel Emeklilik Sistemi, çeyiz hesabında olduğu gibi katkı verecek.

Yapı Tasarrufu Sandığı Nedir?
Yapı Tasarruf Sandığı (YTS) konut edinmek isteyenlerin belirli bir süre boyunca yaptıkları tasarruf karşılığında, piyasa koşullarından bağımsız olarak, düşük faiz oranlı kredi kullanmasını öngören “kapalı havuz” bir konut finansman sistemidir.

Yapı tasarruf sandıkları temel işleyişleri bakımından bankalar ile benzerlik arz etseler de bankalardan bağımsız, sadece konut sektörüne yönelik faaliyette bulunan mali kuruluşlardır. Kapalı havuz sistemine sahip oldukları için konut edineceklerin tasarrufları ve bu tasarruflar karşılığında kullandıkları krediler için uygulanan faiz oranları piyasadaki faiz oranlarından bağımsız ve daha düşük düzeyde bulunmaktadır. Tasarruf sandıkları devletin öncülüğünde veya konut satın alacak bireylerin örgütlenmesi yoluyla kurulabilmektedir.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.