İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Faiz, hayatımızda olmamalı”

Milli ve manevi değerleri her şeyin üstünde tuttuklarını dile getiren Başkan Cesur, birlik ve beraberlik içinde yapılması gerekenleri, dernek üyelerine dönük çalışmaları, faizden kurtuluşun reçetesini ve 9 Nisan’da gerçekleştirilecek olan İTO seçimlerine dönük düşüncelerini, gazetemizin Ekonomi Müdürü Mehmet Canıtatlı’ya anlattı.

İlk önce üyelerine dönük kanaatlerini sıralayan Hasan Ali Cesur, eksikliklerin telafisi için de gayret gösterdiklerini vurguladı. İşte herkesin takdirini kazanan ve görevi geçen yıl devreden Mustafa Koca’nın ardından ASKON’da yeni bir heyecan ve şevk rüzgarı estiren Cesur’un dikkat çekici açıklamaları: Hamdolsun Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), taşıdığı misyon ve vizyon itibarıyla iş dünyasında büyük bir saygınlığa sahip kamu yararına hizmet eden STK’lar arasında yer almaktadır. Ülke ekonomisine katma değerde bulunan müteşebbisler tarafından oluşturulan bu yapının temel prensibi, kuruluş ilkelerinde de yer alan manevi değerlere sahip çıkarak, hakkaniyet hattı içinde haklı zenginlikler oluşturmaktadır. Bu zenginliği sadece maddi boyutta ele almayan, manevi anlamda da üyelerine kazançlarda bulundurmayı hedefleyen bir kuruluştur. Çok şükür müteşebbislerimizin de ASKON’a olan yaklaşımları ziyadesi ile yerinde. Biz üye noktasında milli değerlere sahip çıkan, ülkesine ve manevi değerlerine düşkün müteşebbisleri tercih ediyoruz. Bu konuda oldukça seçiciyiz. Genel kurul sonrası tüm Türkiye’de teşkilatlanma yapımızı tamamlayarak, dış temsilcilik sayımızı asgari 40 rakamına ulaştırmayı hedeflemiştik. Hamdolsun bu konuda da hedefe yakın duruyoruz.

EKSİKLERİMİZİ TELAFİ ETMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Bu bağlamda dönemsel olarak memnuniyet anketleri başta olmak üzere, üye ilişkileri birimimiz tarafından kurumsal ziyaretler gerçekleştirmekteyiz. Buradan çıkan sonuçları veri haline getirip eksikliklerimizi görerek çalışmalarımızı yeniden şekillendiriyoruz.

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR

Vatan ve millet sevdalısı olan tüm STK’lara kapımız açık. Ortak çalışmalar yürüttüğümüz gibi, hemfikir olduğumuz konularda da ortak bildirilerde buluşuyoruz. Birlikten elbette kuvvet doğar. Biz de bu birlikteliği her daim sağlamaya çalışıyoruz. Tabi yine belirteyim önceliğimiz memleket, millet ve ümmet sevdalısı STK’lar.

ÜYELERİMİZ ŞANSLI

Dış dünyaya açılma konusunda üyelerimiz çok şanslı. Kamu yararına hizmet eden bir kuruluş olduğumuz için, yurtdışı fuar organizasyonlarında toplu katılımlarda gerekli hibe ve indirimlerden yararlanabiliriz. Hakeza birçok uluslararası firma işbirliği için bize projeleri ile geliyor. Bunları üyelerimize duyurabiliyoruz. Yurt dışı temsilciliklerimiz sayesinde yurt dışında alan çalışmaları yapıp ihtiyaç duyulan pazarları belirleyebiliyoruz. Buraya açılmak isteyen firmalarımıza gerekli bilgilendirmeleri yapıp temsilcimizle buluşturuyoruz. Yurtdışındaki pazarların güç aktörü olabilmek için bünyemizde bulunan üyelerden işbirlikleri oluşturarak pazarlarda elimizi güçlendiriyoruz. Diplomasi ayağında gerekli randevuları ayarlayıp üyelerimizin görüşmelerini gerçekleştiriyoruz. Çok şükür her türlü konuda üyelerimize gerekli desteği verebilecek bir yapıya sahibiz.

BÜYÜK PROJELER TAKİBİMİZDE

İstanbul Finans Merkezi gibi iş dünyasını yakından ilgilendiren projeleri yakından takip ediyoruz. Biz bu tarz konularda ASKON olarak görüşlerimizi rapor haline getirerek, konunun muhataplarına raporlarımızı sunuyoruz. Raporun kamuoyuna yansıması gereken kısımları basın bültenlerimizle kamuoyuna açıklıyor, saklı kalması gereken yönlerini de projeye sekte oluşturmaması için sadece muhataplarına sunuyoruz.

ANA HEDEF İNSANLIĞA HİZMET OLMALI

“Daha çok üretim, daha çok istihdam, yerli ve milli projelere ağırlık vererek uluslararası markalar çıkartmalarını istemekle birlikte, ASKON’un kuruluş ilkeleri çerçevesinde ümmete, millete ve insanlığa hizmet etmelerini beklemekteyiz” diyen Cesur, iş dünyasının taleplerini zaman zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuyor.

KENDİ İŞİNİ UNUTUP ASKON’A ODAKLANDI

Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı şirketler grubunun olduğunu söyleyen Hasan Ali Cesur, ’’ASKON Genel Başkanı olduktan sonra şirketlerimize fazla zamanımı ayırdığımı söyleyemem. Bu konuda sağ olsunlar özellikle aile bireylerim destek oluyorlar. Bunun haricinde farklı vakıf ve iş dünyasını temsil eden kuruluşların da çatısı altında ASKON’u temsilen görev ve sorumluluk almaktayız’’ dedi.

FAİZ, HAYATIMIZDA HİÇ OLMAMALI

Hasan Ali Cesur, ‘Sanayicilerin ve tüccarların faizin altında ezilmemeleri için ticaret ve bankacılık sisteminde neler değiştirilmeli?’ sorumuza şöyle cevap verdi: Dinimizin buyruğu açık ve net. Faizin her türlüsü haram kılınmıştır. Bu nedenle faiz üzerinde çok fazla konuşmak istemem. Bunun yerine faizi hayatımızdan tamamen çıkartacak, sanayiciyi ve tüccarı ekonomik anlamda rahatlatabilecek faizsiz sistemler üzerinde çalışmamız gerekmektedir. ASKON haklı zenginliği her daim ön planda tutan bir kuruluştur. Bu bağlamda Emek-Sermaye yöntemi dediğimiz mudarebe, muşareke, murabaha, sukuk gibi yöntemleri ticari hayatımıza dahil edebilmeliyiz. Bu konularda ciddi çalışmalar olmakla birlikte henüz istenilen seviyelere ulaşılmış değil. Fakat bu bir gerekçe olamaz. Bu konularda daha çok mesai harcamalı ve ortaya somut bir şeyler koymalıyız.’’

YENİDEN DİRİLİŞ PROJEMİZ

“ASKON olarak mesleki eğitim üzerine sertifikasyon projeleri düzenledik” diyen Cesur, bu konudaki memnuniyetini ve yatırımlarla ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi: İyi de oldu. Devamını getirmek isteriz. Ayrıca ülkemizin en büyük sorunlarından birinin de beyin göçü olduğu fikri içerisindeyiz. Bununla da ilgili uluslararası çapta araştırmalar yaparak, bir rapor doğrultusunda yol haritası belirleyip, bu göçe karşı ciddi bir çalışma içerisinde olmayı planlıyoruz. Bu sorunu halledebilirsek nitelikli, eğitimli gençlerimize sahip çıkabilirsek Türkiye ve İslam Coğrafyası yeniden dirilir diye düşünüyoruz.

CİDDİ OLAN KAZANIYOR

Gerçekçi bir şey söylemek gerekirse sosyal sorumluluk projeleri üzerinde çok ciddi anlamda projeler üretmiyoruz. Günün gelişen şartlarına göre hangi konu ağır basıyorsa alelacele bir şeyler üretiyoruz. Doğru mudur, hayır değil. Oysa düzenli ve sistemli bir şekilde uzun vadeli sosyal sorumluluk projeleri üretmek gerek. Cennet annelerin ayağı altındadır diyoruz, lakin yıllardır bu konuda kadın istismarı ve cinayeti üzerine doğru düzgün çalışmalar gerçekleştiremiyoruz. Madde bağımlılığı, internet bağımlılığı diyoruz ama maalesef devlet destekli çabaların haricinde halka kadar inecek çalışmaların içerisine giremiyoruz. İş dünyasının bu anlamda okullara kadar girerek okul kulüpleriyle sosyal sorumluluk projelerini birlikte yürütmesi gerekiyor. Nitekim ağaç yaşken eğiliyor. Bu bilinci biz bu yaşlarda başlatabilirsek ileriki günlerde istediğimiz verimi ziyadesi ile alırız düşüncesindeyim.

YABANCI YATIRIMCI NEYE BAKIYOR?

Yurtdışından yatırımcı çekmenin yolu öncelikle kendinizi onlara tanıtmakla başlıyor. Biz bu bağlamda üyelerimizi yurt dışı temsilciliklerimiz vasıtası ile bu yatırımcılarla buluşturmaya gayret ediyoruz. Akabinde siz güvenilir, üretken ve pazarınıza hâkim iseniz zaten yatırımcı sizi tercih ediyor. Buna mukabil bugün ticarette komşunuz Ahmet, Hasan, Ayşe’nin yanısıra Çinli Aijin, Ange, Alman Müller, Rus Boris, Faslı Ajwad da oluyor. Günümüz iletişim teknolojisi ile ülkesinde ürettiği ürünü internet aracılığı ile size sunabiliyor ve bunu 5 iş günü içerisinde nerede olursa olsun size ulaştırabiliyor. Bu pazarda da yer almak gerekiyor. Bu alanda da üyelerimizi bir topluluk içinde e-ticaret bünyesinde toplayarak onları dış pazara açma yolunda da çalışmalarımızın nihai noktaya ulaştığını söyleyebilirim.

KALKINMA İÇİN SONDAJ YAPTIRIYORUM

Yaratan’dan ötürü yaratılanı seven bir kişiliğe sahibim. Birilerine dokunabiliyor, herhangi bir sorunlarına yardımcı olabiliyorsam bu bana çok mutluluk veriyor. Bu manada dostluklara çok önem veriyorum. Bu dostlukların pekişmesi için de mümkün olduğunca ziyaretler gerçekleştiriyorum. Ayrıca ülkemizin yeraltı kaynaklarının çok zengin olduğu inancı içerisindeyim. Bu manada da yeraltı kaynakları tespiti üzerine birçok noktada sondaj çalışmaları yaptırarak bu kaynakları ülke ekonomimize kazandırma uğraşısı içerisindeyim.

ASKON, İTO SEÇİMLERİNDE NE YAPACAK?

Başkan Cesur, bu sorumuza şu net cevabı verdi: Bu sorunuz vesilesi ile Rahmet-i Rahman’a kavuşan eski İTO Başkanımız İbrahim Çağlar’ı da rahmetle anmak isterim. Mekânı cennet olsun, iş dünyamız için çok acı bir kayıp oldu. Malumunuz İTO seçimlerinde komite seçimleri önemli bir yer tutmakta. Biz de Türkiye’nin en gözde kurumlarından olan Ticaret Odamızda gerekli temsil sayısını elbette istiyoruz. Sektörel bazda üyelerimizi davet ederek, seçimlerde nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi konuşuyoruz. Bu seçimlerde Allah’ın izni ile ASKON’un temsil anlamında hatırı sayılır bir sayı ile İTO’daki yerini alacaktır.

“BEN OLSAYDIM…

Aslında, benden ziyade, biz kelimesini daha çok önem veririm.. Biz olsaydık diye başlayan cümleleri kurabilmeyi tercih ederim. Dünya lideri biz olsaydık, yeryüzünde adaleti tesis ederdik. Biz, biz olabilseydik yerküremizde aç insan kalmazdı. Biz, biz olabilseydik ümmet bölünüp parçalanmazdı. Biz, biz olabilseydik Gazze, Myammar acı çekmezdi. Biz biz olabilseydik ümmetin çocukları batılı devletlerin sınırlarında aşağılanmazdı. Biz, biz olabilseydik ne yetim yetim kaldığını ve ne de öksüz öksüz kaldığını hissedebilirdi.

Hasan Ali Cesur”

Hasan Alİ Cesur: “Peygamber Efendimiz (A.S.)’ın bir sözü vardır, ‘Aldatan bizden değildir’ diye. Bu söz insani ilişkilerde geçerli olduğu gibi ticaretin de altın kuralıdır. Sözüne sadık kalmak, dürüst ve ilkeli olmak, iş dünyasının saygınlığını arttıran en önemli vasıflardır. Günümüz girişimcilerinin de bu vasıflara öncelik vererek, ticari hayatını bu ilkeler çerçevesinde oluşturması gerekmektedir.

Kaynak: http://www.yeniakit.com.tr/haber/hakli-zenginlik-icin-calisiyoruz-425414.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir