İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Faizsiz finans 2019’da ete kemiğe bürünür”

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul’un katkılarıyla İstanbul Finans Enstitüsü (İFE) tarafından Borsa İstanbul’da düzenlenen “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi – Birleşme Bütünleşme” temalı toplantıda İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin bugünü ve geleceği değerlendirildi. Toplantının son bölümünde söz alan Ziraat Katılım Bankası hazine ve iç operasyonlardan sorumlu genel müdür yardımcısı Osman Karakütük, yapılan yasal düzenleme ve merkezi danışma kurulu ile faizsiz finansın 2019 yılında ete kemiğe bürüneceğini ifade etti.

Karakütük, Ziraat Katılım’ın bireysel kredilerinin yüzde 98’ini konut kredisinin oluşturduğunu söyledi.

Katılım bankacılığının bilinirliği ile ilgili çalışmaların yapılması gerektiğini belirten Karakütük, yapılan araştırmaların tüketicilerin katılım bankacılığını bildiğini fakat sunduğu ürünlere ilişkin bilgi sahibi olmadığını gösterdiğini anlattı.

Karakütük, Ziraat Katılım olarak bilinirliklerinin yüksek olduğuna işaret ederek, müşterileri içinde Müslümanların yanı sıra başka dinlere mensup tüketicilerin de bulunduğunun altını çizdi.

Türkiye’de bir dönem faizsiz finans kanunu çalışması yapılıp belli bir noktaya geldiğini anımsatan Karakütük, “Bu aşamada konu düzenleme noktasında, bu konuya ilişkin bir kurul oluşturuldu. 2019 yılı içinde faizsiz finans kanunu kana cana bürünecektir diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir