İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Faizsiz fonlara yoğun talep var

Habertürk Gazetesi
Rahim AK’ın özel haberi

Döviz kurunun yüzde 47 değer kazandığı ardından faiz oranlarındaki yükseliş ile mevduata olan tercihin arttığı dönemde vatandaşın bir ilgi alına da Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) oldu. Faiz oranlarının yükselmesiyle vatandaşın mevduat faizine gitme isteği sistemde toplamda küçük olumsuzluklar yaratırken kamu emeklilik şirketleri ve faizsiz emeklilik ürünleri sunan şirkete ciddi katılım oldu. Toplamda ağustostan bu yana 12 bin 345 kişi tasarruf ve yatırımlarını BES’te değerlendirme kararı aldı.

Bir dizi politik ve ekonomik gelişme ile ağustos ayında döviz kurlarında başlayan yükseliş ile piyasada oluşan dalgalanmada Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) küçük olumsuzluklar yaşarken kamu emeklilik şirketleri ve faizsiz BES fonlarına ciddi bir yatırımcı girişi gözlendi. Özellikle döviz kurunu durdurmak için Merkez Bankası’nın yaptığı faiz artırımının ardından yükselen mevduat faizi nedeniyle bazı vatandaşların BES yerine mevduat faizini tercih etme eğilimlerine rağmen kamu emeklilik şirketlerinde gönüllü olarak BES yatırımı yapan kişi sayısı önemli oranda arttı. Kamu emeklilik şirketleri ve faizsiz fonlara ağustos ayından bu yana 12 bin 345 kişinin hemen hemen yarısı  12 Ekim’den sonra yani son 1 ayda BES fonlarını tercih etti. Özellikle Halk Hayat Emeklilik’te ağustos ayında 530 bin olan tasarruf sahibi kişi sayısının 532 binin üstüne çıkması dikkat çekti. Ziraat Hayat ve Emeklilik şirketindeki katılımcı sayısı da 2 bin 141 yükselerek 627 binin üstünde tutundu. Vakıf Emeklilik ve Hayat’taki gönüllü katılımcı sayısında önce kurlarda ardından faizlerde meydana gelen tırmanışa rağmen 890 kişi arttı.

En fazla dikkat çeken rakam ise faizsiz bireysel emeklilik fonları sunan Katılım Emeklilik ve Hayat şirketindeki tasarruf eden sayısı 215 binden 222 bine tırmandı. Bu tırmanışın neden olduğu merak edilirken faizsiz fonların yapısı gereği dalgalanmaların dolayısıyla fonlardaki kazanç ve kayıpların sınırlanmasının bu durumda rol oynadığı tahmin ediliyor. Faiz hassasiyeti taşıyan bireyler için katılma hesaplarına, altına, katılım bankacılığı ilkelerine uygun hisse senetlerine ve uygunluk onayı alınmış kamu ve özel sektöre, sukuklara (kira sertifikalarına) dayalı emeklilik yatırım fonları oluşturuldu. Bunların dışında sarf akdi kurallarına uyularak dövize, gayrimenkule ve emtiaya yatırım yapılması da faiz içermiyor. Faizsiz bireysel emeklilikte danışma kurulu onayından geçmiş, dinen alım satımına izin verilmiş, faizsiz ve katılım bankacılığı ilkelerine uygun olduğu konusunda görüş alınmış enstrümanlara yatırım yapılıyor.

Faizsiz emeklilik yatırım fonlarının içeriğinde bulunan finansal enstrümanları ise şöyle değerlendiriliyor:

    • Katılım bankalarında açılacak katılma hesapları
    • Katılım endeksine uygun hisse senetleri:
    • Altın ve kıymetli madenlere
    • Faizsiz menkul kıymet yatırım fonları
    • Türkiye’de veya yurtdışında ihraç edilen sukuk, kira sertifikası vb. faizsiz borçlanma araçları.

12 BİN 345 KİŞİ BES’E GELDİ

Kamu şirketleri ve faizsiz BES’e ciddi ilgi var
 (Kişi) 3.08.18 2.11.18 Fark
Halk Hayat ve Emeklilik 530.123 532.390 2.267
Katılım Emeklilik ve Hayat 215.433 222.480 7.047
Vakıf Emeklilik ve Hayat 522.092 522.982 890
Ziraat Hayat ve Emeklilik 625.247 627.388 2.141
Toplam 1.892.895 1.905.240 12.345

Kaynak: HABERTÜRK

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir