İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Farklı bir katılım bankacılığı modeli düşünebiliriz”

2017 yılına dair ekonomik anlamdaki değerlendirmelerini Dünya gazetesine aktaran Halkbank genel müdürü Osman Arslan, kendisine Halkbank’ın katılım bankası kurup kurmayacağı yönünde yöneltilen soruya şu şekilde cevap verdi:

“Henüz gündemimizde Halk Katılım’ın kurulmasına yönelik alınmış bir karar yok. Öyle bir adım atılmak istenirse de illa klasik bir katılım bankası olmasına da gerek yok. Katılım bankacılığı prensiplerine uygun yatırım veya kalkınma bankacılığına yönelik bir operasyon yapabiliriz. Kaynak ihtiyacını toptan fonlama imkânları ile sağlayan ve bu şekilde projeleri destekleyen farklı bir model olabilir. Kaynağı bulur, İslami finans usulleri çerçevesinde yatırıma dönüştürür. Olursa Halkbank finansal grubu içerisinde bir sinerji de sağlanabilir. Bu tür yapılar katılım bankacılığı tarafında yeni bir açılım oluşturabilir.”

Arslan, Sırbistan ve Makedonya’daki bankalarının etkinliğini artıracaklarını, sigorta ve finansal kiralama şirketlerini bankayla daha entegre bir yapıya kavuşturacaklarını da söyledi. Banka bu yıl 1.300 yeni istihdam sağlamaya yönelik çalışmalara da başladı.

Kaynak: https://www.dunya.com/finans/haberler/halkbank-kobide-daha-hizli-kosacak-haberi-399062

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir