İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FKB’den İslami ticaret zinciri finansmanı

Dünyada kredi kullandırımı açısından bankalarla yarışan hatta bazı ülkelerde geçen bankacılık dışı finans sektörü, Türkiye’de atağa kalktı. Faktoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinden oluşan 94 üyeli Finansal Kurumlar Birliği (FKB) hem finansa hem de bilgiye gereksinim duyan KOBİ’lere her iki konuda da tam destek veriyor.

2017 yılında Finansal Kurumlar Birliği tarafından geliştirilen ticaret zinciri finansmanı sistemine geçtiğimiz günlerde Vakıf Bank dahil oldu. Vakıf Bank’ın projeye dahil oluşuna istinaden düzenlenen imza töreninde konuşan Finansal Kurumlar Birliği başkanı Aynur Eke, “Ticaret Zinciri Finansmanı Sistemi Platformu‘nu oluştururken düşüncemiz, sadece günümüzün ihtiyaçlarına yanıt veren bir çalışma yapmak değil, dijital dönüşüm hedefiyle geleceği şekillendiren bir proje tasarlamaktı. Bugüne kadar yaptığımız iş birlikleri ne kadar doğru yolda olduğumuzu bize gösterdi. Özellikle de 1954’ten bugüne kadar finans sektörümüze sayısız hizmetlerde bulunmuş VakıfBank’ın bu projeye katılımı bizi daha da onurlandırdı.” değerlendirmesinde bulundu.

2020’de yeni uygulamaları devreye alacakları bilgisini veren FKB Başkanı Aynur Eke, “2017’de ‘tedarik zinciri finansmanı’ diye bir modele başladık. Sonra bunu ticaret zinciri finansmanına dönüştürmeye karar verdik. Biz buraya bayi finansmanını, ihracat ve katılım bankacılığı ürünlerini de taşıyacağız. Alacak sigortasını platform üzerine getirip sigortalanmış alacakların finansmanını sağlamış olacağız. Burada biriken alacakları menkul kıymetleştirip yani varlığa dayalı menkul kıymet yaratıp yeni finansman kaynakları yaratacağız. Yani bu platform üzerinden alacak ve borcun ödenmesini sağlayacağız. Ticareti uçtan uca dijitalleştirmeyi hedefliyoruz. Bu projenin tedarikçi finansman kısmı başladı” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir