İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Güçlü özkaynağımız nedeniyle halka açılmak için erken”

Katılım Emeklilik’in hızla büyüdüğünü ve şirketin her yıl değerlendiğini belirten Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Halka açılmaya sermayedarlar karar verecek. Ancak, şirketi halka açmak için acelemiz yok” diyor.

Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) ‘faizsiz sigortacılık’ prensibiyle faaliyet gösteren Katılım Emeklilik, geçen aylarda piyasaya sunduğu ‘Tam Katılım Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ ve ‘Kadınca Güven Kritik Hastalık Sigortası’ ürünleri yanında Sigorta Okuryazarlığı Araştırması ile kamuoyunda adından hayli söz ettirdi.

-Sermaye ihtiyacımız yok

Katılım Emeklilik’in her yıl reel olarak büyüdüğüne dikkat çeken Sincek, “Bir şirketi, halka neden açarsınız? Birincisi, sermaye ihtiyacınız olduğundan açarsınız; ikincisi de hedeflere, doyma noktasına ulaşmışınızdır. Ancak, Katılım Emeklilik olarak şu an da sermeye ihtiyacımız yok. Hatta, ciddi bir öz kaynağımız var. Şirket her yıl değerleniyor. 2020’de temettü dağıtmayı planlıyoruz. Ayrıca, katılımcı, sözleşme sayımız ve fon büyüklüğümüz artıyor. Şirket büyümeye devam ettiği için şirketi halka açarsak, erken açmış oluruz” diyor.

-BES’e güven artıyor

BES ve Sigorta Okuryazarlığı Araştırması ilgili düşüncelerini de açıklayan Sincek, Türkiye’de BES’e güvenin giderek arttığı düşüncesinde. Araştırma ile ilgili olarak yapılan anket çalışmasında, Türk halkına tasarruflarını nasıl değerlendirdikleri sorulduğunda, bireysel emeklilik fonlarıyla diyenlerin oranının yüzde 23,4 ile para biriktirmek diyenlerin ardından ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Sincek, şunları söylüyor: “Bu çok değerli bir veri. BES’e güven oranı yükseliyor. Bu talebi, aksiyona geçirmek için daha fazla çalışmalıyız; çünkü kişinin geliri ne olursa olsun az parayla tasarruf yapılabilen ve en masrafsız alternatif BES. Hem kendi geleceğini hem de aile üyelerinin geleceğini küçük küçük birikimlerle planlamak isteyenlere BES’i anlatmaya devam etmeliyiz.”

-Katılım Emeklilik’ten yeni ürünler

Katılım Emeklilik, birkaç yeni ürünü de geçen günlerde bireylerin hizmetine sundu. Bunlar arasında yer alan, ‘Tam Katılım Tamamlayıcı Sağlık Sigortasi’ ile sigortalılar Türkiye’nin dört yanında 500’ün üzerinde hastanede fark ücreti ödemeden hizmet alabilirken, tüm SGK’lılara anlaşmalı özel hastanelerde de ilave ücret ödemeden muayene olma imkanı sunuyor. Diğer ürünlerden ‘Misafirim Güvende Sağlık Sigortası’, Türkiye’de ikamet eden yabancıların sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlarken, şirketin yakın zamanda online olarak satışa sunduğu ‘Kadınca Güven Kritik Hastalık Sigortası’na da bireyler internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde erişilebiliyor.

Kaynak: Sigorta Medya

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.