İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gürkaynak’tan katılım bankalarına eleştiri

Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümü başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak, Katılım Dünyası web sitesinin son dönemdeki faiz indirimlerine paralel olarak katılım bankalarının konut finansmanı oranlarında yaptığı indirim haberini twitter’da alıntılayarak yorum yaptı. Gürkaynak, Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrasında katılım bankalarının da finansman oranlarında indirim yapıyor olmasını eleştirerek “Kâr oluşmadan indirilebilen kâr nasıl oluyor? Benim iktisatçılığım bunu sadece faiz için anlamaya yetiyor.” dedi. Gürkaynak ayrıca katılım bankalarının kâr payı oranlarının piyasa faiz oranları ile paralel seyrediyor olmasını da eleştirerek “faizsiz” bankaların kâr paylarının şirket kârlılıkları değil faiz oranlarıyla birlikte hareket etmesini açıklayacak biri de çıkar mı?” diye sordu.

Gürkaynak’ın attığı tivit sonrası katılım bankacılığı sektöründen birçok isim katılım bankacılığına dair bilgi notlarını Gürkaynak’a tivit atarak cevap verdi.

Bir yorum

  1. Muhammed Edip Muhammed Edip Eylül 21, 2019

    Sayın ekonomi bölüm başkanı katılım bankacılığı konusunda bir hayli bilgisiz ve ilgisiz anlaşılan. Alanı ekonomi ama merak edip katılım bankalarının işleyişini hiç incelememiş herhalde. Burda kastedilen vadeli satış işlemindeki kar payı, kar-zarar ortaklığı sonucunda dağıtılacak olan kar payı değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir