İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Helal turizm pazarı: 300 milyar dolar

Mastercard ve HalalTrip’in Murdoch Üniversitesi ile birlikte Crescent Rating’e yaptırdığı Müslüman turistlerin seyahat tercihleri araştırması yayınlandı.

Türkiye, Malezya ve Suudi Arabistan ile birlikte yeni nesil Müslüman tatilciler açısından yurt dışı turizminin en yoğun olduğu ilk üç Müslüman ülke arasında yer alıyor.

Mastercard ve HalalTrip’in Murdoch Üniversitesi ile birlikte Crescent Rating’e yaptırdığı, Y kuşağından Müslüman turistlerin seyahat tercihlerini inceleyen araştırma raporu yayımlandı. 18-36 yaşındaki Müslüman turistlerin dünyada yaptığı seyahatleri değerlendiren ve ilk defa yürütülen bu araştırma, yeni nesil Müslümanların seyahatlerini planlamada ve karar vermede hangi kriterlere göre hareket ettiğini ortaya koyuyor. Turizmcilerin yol haritalarını belirlemelerine ışık tutmayı amaçlayan araştırmaya göre, Türkiye’nin 2026 yılında 1,1 trilyon TL (300 milyar dolar) harcaması beklenen Müslüman turistten aslan payını kapması bekleniyor.

Dünya turizminde halen 370 milyar TL’lik bir hacim oluşturan genç Müslümanların, global ekonomi için önemi büyük. 2026 yılında 1.1 trilyon TL’ye ulaşması beklenen Müslüman turizm pazarında, hızla büyüyen Y kuşağı Müslüman turistlerin payının üçte biri aşacağı tahmin edilirken, ilk üç Müslüman ülke arasında yer alan Türkiye’nin, bu rakamın önemli bir bölümünü çekmesi bekleniyor.

Genç Müslüman nüfusu artıyor

2014 yılında Türkiye’de yapılan farklı bir araştırmaya göre ortalama kişi başı harcamalarda Körfez bölgesinden gelen turistler ise 3 bin dolar harcama yaparken, 2015 yılının yaz aylarında Suudi Arabistanlı turistlerin bir önceki yıla oranla yüzde 72’lik artışla 93,7 milyon euroluk harcama yaptıkları belirlenmişti.

Kârlılığı yüksek olan bu segmentin önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında harcama ve gelir açısından zirve noktalara ulaşması bekleniyor. Günümüzde yaklaşık 1 milyara ulaşan 30 yaşın altındaki Müslüman nüfus, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkelerdeki nüfusun yüzde 60’ına denk geliyor.

Ayrıca, genç Müslüman nüfusun 2030 yılında, 15-29 yaş aralığındaki toplam dünya nüfusunun yüzde 29’unu oluşturacağı hesaplanıyor.

Harcamalarda dikkatli, teknolojide ataklar

Harcamalar konusunda dikkatli davranan bu yeni nesil seyahatseverlerin büyük bir kısmı seyahat başına uçuş, konaklama, yemek ve alışveriş gibi her kalem için 400 TL ila 1850 TL arası para harcıyorlar. Teknolojinin içine doğmuş olan bu seyahat sever yeni neslin beşte 4’üne yakın bir kısmı özgürce seyahat etmeyi önemserken, tur şirketlerini tercih eden yüzde 5’lik dilim dışında, teknolojiyi kolaylıkla kullanıyor, kendi seyahatini online olarak kendisi planlayabiliyor.

Dünyayı keşfe çıkıyorlar

Genç Müslümanların seyahat etme motivasyonlarının başında dünyayı keşfetme arzusunun geldiği göze çarpıyor. Yeni nesil, teknolojinin de etkisiyle, anne babalarının görmedikleri, daha egzotik yerlerin arayışı içerisinde, daha uzak yerlere seyahat ediyor. Bu kuşak, artık ürün satın almak yerine, deneyim elde etmeyi tercih ederken, seyahati tatilin ötesinde, aileleriyle ve arkadaşlarıyla bağlarını kuvvetlendirecek ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak bir fırsat olarak görüyor. Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 63’ü yeni kültürleri tanımayı, yüzde 43’ü ise arkadaş ve akrabalarını ziyaret etmeyi amaçlıyor. Gezmeyi seven bu yeni kuşak, senede 2 ila 5 kere seyahate çıkıyor, gittiği yerlerde 4 ila 6 gün arası kalıyor.

Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/turizm/turizmde-300-milyar-dolarlik-pastaya-hucum-haberi-396467

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir