İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İhtiyaç kredilerine katılım bankacılığı modeli

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) başkanı Mehmet Ali Akben, ihtiyaç kredileri hakkında yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını ve herkesin gelirine göre krediye ulaşabileceği bir yapı üzerine çalıştıklarını ifade etti.

BDDK başkanı Mehmet Ali Akben ihtiyaç kredileri tarafından hazırlanan yeni yönetmelik çerçevesinde bilgilendirme toplantısı düzenledi. İhtiyaç kredilerinin mahiyetinin dışına çıktığını ve insanların gelirlerinden fazla kredi temin etmek suretiyle fazla borçlanmaya girildiğini ifade eden Akben, bunun önüne geçmek için 2020 yılından itibaren gelirin dört katından fazla ihtiyaç kredisi temin edememe yoluna gideceklerini söyledi. Mevcuttaki kredilerin ise bu kapsamda değerlendirilmeyeceği ifade edildi.

KATILIM BANKALARINDA İHTİYAÇ KREDİSİ
Kuruluş felsefesi kapsamında sadece mal yada hizmet alımlarının finansmanını sağlayan katılım bankaları, alınacak olan mal yada hizmetin belgelenmesi akabinde müşterilerine ihtiyacı kadar limit tanımlı olan bir kart veriyor. Müşteri ilgili kartı mal yada hizmet alacağı yerin pos cihazında kullanmak suretiyle 2-48 ay arasında banka ile anlaşmış oldukları orandan bankaya borçlanmış oluyor. Böylelikle müşteri sadece ihtiyacı kadar borçlandırılmış oluyor.

Bu kapsamda:
– Kuveyt Türk’ün İhtiyaç kart
– Türkiye Finans’ın Finansör
– Ziraat Katılım’ın Filika adlı ürünleri bulunuyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir