İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İhtiyacımızı karşılayacak faizsiz kurumlar yok!”

Yıldız Holding yönetim kurulu üyesi Murat Ülker, son dönemde açmış olduğu www.muratulker.com adlı web sitesinden görüşlerini paylaşıyor. Bu kapsamda Ülker’in kaleme aldığı son yazısı olan “Babamın tavsiyesiyle dinimi hep nasıl yaşadım?” ‘da Murat Ülker, global manada finansal ihtiyaçlarını karşılayacak faizsiz kurumların olmadığını ifade etti. Ülker, faizin dinimizce haram olduğunu ancak faizsiz kurumların da yetersiz olması nedeniyle faizli finansmandan uzak kalınması halinde iş yapamayacaklarını ifade etti. İşte Ülker’in yazısından o satırlar ve yazının tamamının linki:

“Maddi ve manevi hayat ayrımım söz konusu değil, çünkü tek hayatım var. Yani evimde bir dini hayatım, dışarıda bir iş hayatım yok. İnancım ile uyumlu yaşıyorum…”

“Ama yaşadığımız çelişkiler oluyor tabi; mesela bizim dinimizde faiz haram; işimizi yaparken de kısmen faizli finansman kullanmak zorunda kalıyoruz. İşimizin aslı helal ama bazı iş yapış şeklinde faiz bulaşıyor. Bundan kaçınmanın yolu: İş yapmamaktı! Zira bizim ihtiyacımızı global  kurallar çerçevesinde karşılayabilecek faizsiz kurumlar hala yok. Zaten tüm global sistem böyle olunca bu durumdan kaçınmanın da pek imkanı yok. Rabbim bizi affeylesin. Amin.

Bir mühim nokta: Bir işin yanlış olduğunu bilip mecburen yapmak ve af dilemek başka şey, inkar etmek başka şey. Zira aksi takdirde dini inkar olur.”

Babamın Tavsiyesiyle Dinimi Hep Nasıl Yaşadım?

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir