İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İnşallah başka kamu katılım bankaları da olur”

İstanbul Ticaret Odası başkanlığının yanı sıra Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı da olan Öztürk Oran, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanmakta olan Faizsiz Finans Kanun taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, faizsiz bankacılık sisteminin yıllarca çok fazla büyüyemediğini, kamunun bu sisteme girmesiyle düzenleme yapıldığını söyledi.

Oran, şunları kaydetti:

“Hükümetimiz de faizsiz sisteme önem veriyor. Bu sistem ekonomimize katkı yapacak, ekonomimize daha reel olarak çok şey sağlayacak. Bu ülkede faizli banka olduğu gibi, faizli banka ile çalışmak istemeyen insanlar için faizsiz bankanın olmasından daha doğal bir şey yok. Bütün amaç, yastık altındaki altınları ve dövizleri ekonomiye kazandırmaktı. Biz bu yastık altındaki paraları ekonomiye kazandırdıkça Türkiye büyüyecek, gelişecek ve dünyadaki saygın yerini alacaktır.”

Katılım bankalarının sektördeki payının şu anda yüzde 5 olduğunu belirten Oran, “Biz istiyoruz ki dünyadaki payı olan yüzde 15’lere çıkaralım. Kamunun 2 katılım bankası var. İnşallah kamunun başka katılım bankaları da olur.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir