İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnsani Finans Zirvesi başlıyor

Parayı faizle değil, üretimle, yatırımla büyütmeye dayanan bir finansal sistemi temel alan “İnsani finans” kavramının ilk kez ele alınacağı “Küresel Katılım Finans Zirvesi”nde (Global Participation Finance Summit – GPAS İSTANBUL) başlıyor.

16-17 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek zirve,  50 ülkeden 10 binden fazla ziyaretçiyi, bin kurumsal katılımcıyı, 100 girişim sermayesi ve varlık fonunun yanı sıra 200’den fazla konuşmacıyı misafir edecek.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) organizasyonunda, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurumu, Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yükseköğrenim Kurulu Başkanlığı’nın desteğiyle gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

OXFORD VE HARVARD’DAN AKADEMİSYENLER GELİYOR

Organizasyon kapsamında düzenlenecek 75 farklı oturumda, sektör temsilcileri ve bürokratlarla birlikte, Oxford ve Harvard gibi dünyanın en prestijli üniversitelerinde görev yapan çok sayıda akademisyen, insani finans sisteminin topluma ve insana sağlayacağı faydaları masaya yatıracak, bu kapsamda geliştirilebilecek finansal ürünleri ve bu ürünlerin altyapılarını tartışacak.

GPAS İstanbul, ‘İnsani Finans Panelleri’ ve ‘İnovasyon Oturumları’ ile farkındalık sağlamayı, ‘Business School’ ile insani finans dünyasını anlatmayı, ‘Fon ve Girişimci Görüşmeleri’ ile yeni yatırımları geliştirmeyi, ‘Devlet ve Endüstri Panelleri’ ile fikir paylaşımında bulunmayı, ‘Eğitim Programları’ ile insani finans bilincini artırmayı amaçlıyor.

İNSANİ FİNANS NEDİR?

İslami ya da faizsiz bankacılık olarak sınırlandırılamayacak bir finansal sistemi, faize dayalı olmayan, kaynakları maksimum seviyede üretme ve yatırıma döndürmeye odaklı bir ekonomik felsefeyi tanımlıyor.

Nihai hedef olarak parayı artırmayı değil; paranın ve kazancın insanın mutluluğunu, sürdürülebilir refahını ve ekonominin üretim kapasitesini artırmayı odak alırken, üretmeden, istihdam yaratmadan, paradan para kazandırarak, büyümeye çalışan eski finans sisteminin (faize dayalı finans sisteminin) çıkmazlarına karşı, kar-zarar ortaklığına dayalı, paylaşımı esas alan, insani ve ahlaki temelli yatırım araçları ile sürdürülebilir ekonomik büyümeyi hedefliyor.

Kaynak: http://www.businessht.com.tr/ekonomi/haber/1711953-insani-finans-zirvesi-basliyor

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir