İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İnsanlığın başına bela olan faizle mücadele etmeliyiz!”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Hazreti Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri Sempozyumu” açılış programında konuştu. Burada yaptığı konuşmada Erbaş, Peygamber Efendimiz (sav)’in Veda Hutbesinde dile getirdiği ve bugün hala insanlığın başına bela olan ırkçılık, faiz ve kan davası ile mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Veda Hutbesi’nin Efendimiz(Sav) tarafından bırakılan önemli bir emanet olduğunun altını çizen Erbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün insanlık, Veda Hutbesi’nin ortaya koyduğu değerlere her zamankinden daha çok muhtaçtır. En temel insan haklarının hiçe sayıldığı, can, mal, namus, haysiyet, insan onuru gibi değerlerin ayaklar altına alındığı, güçlünün zayıfı ezdiği, ekonominin faizle sömürüye dönüştüğü, kadınların, çocukların, zayıfların ezildiği ve haklarından mahrum edildiği, ırkçılık ve asabiyet üzerinden tefrika ve kavga ile insanlığın mahcup edildiği bir çağın, Mekke’nin cahiliye anlayışından bir farkı kalmamıştır.”

Veda Hutbesi ile bize aktarılan değerleri bugünün dünyasına taşımamızın önemine vurgu yapan Erbaş, kendi yaşantımızda da bu değerlerin içselleştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir