İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İslam birliği sağlanacak”

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASSAM) tarafından düzenlenen ‘2’inci Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi’ne dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen alimler ve iş adamları katılımıyla başladı.

Program Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından ASSAM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka’nın konuşmasıyla başladı.

Zelka, 2017 yılında ilk programlarını düzenlediklerini ve her sene icra edilmesi planlanan Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongreleri serisinin bu yıl ikincisinin yapıldığını belirterek, “Bugün dünyada çeşitli uluslararası ekonomik kuruluşlar var. Bunların amaçları, kapsadıkları ülkeler, fonksiyonları ve organizasyon yapılarına göre sınıflandırılmıştır. İslam birliği hedeflediği şekliyle bütün İslam ülkelerini kapsayacak, İslam ülkeleri arasında işbirliğini ve desteği gerçekleştirerek tek bir şemsiye toplamayı ve tek irade haline getirmeyi amaçlamaktadır. Ekonomik entegrasyonu uygulanmasının ana amacı ekonomik büyümeyi hızlandırmak ve arttırmaktır.” dedi.

İki gün sürecek olan kongrede; İslam ekonomisi, İslam ülkelerinin ekonomik potansiyelleri ve yapısal özellikleri, İslam ülkeleri arasında ekonomik ile ticari iş birliği, İslam ülkeleri arasında ticaret hacmi ve ticaret potansiyeli, İslam ülkelerinde temel ekonomik sorunlar, İslam ülkeleri arasında işbirliğinin arttırılması ve finansal sektörde işbirliği konuları ele alınacak.

Kaynak: İlke Haber Ajansı

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir