İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İslami bankacılığın bir yönü de etik bankacılık”

Türkiye’nin önde gelen ekonomi yayınlarından olan Ekovitrin dergisi bu ay Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Almanya’da faaliyet gösteren iştiraki olan KT Bank AG genel müdürü Ahmed Kudsi Arslan ile bir röportaj gerçekleştirdi. Kıta Avrupa’sında İslami bankacılık yapan ilk kuruluş olduklarının altını çizen Arslan, Avrupa’da etik bankacılığın yükselen trend dahilinde olduğunu ve İslami bankacılığın da aslında etik bankacılık ilkelerinin tamamını kapsıyor olması yönüyle aynı zamanda da bir etik bankacılık modeli olduğunu ifade etti.

Arslan’ın Ekovitrin dergisine verdiği röportajın tam metni:

KT Bank’ın merkezi Avrupa’nın finans başkenti olan Frankfurt’ta bulunuyor. Bankanızın Avrupa’ya girişi nasıl oldu, kısaca anlatır mısınız?

Frankfurt, Avrupa’nın finans baş- kenti olarak da tanınıyor. Almanya’da bin 900’den fazla banka var ve bu bankaların birçoğunun merkezi Frankfurt’ta yer alıyor. KT Bank AG, 2015 yılında kuruldu. KT Bank’tan önce İslami bankacılık faaliyeti yapan bir banka bulunmuyordu. 2015’te Türkiye’de katılım bankacılığının lider kuruluşu olan Kuveyt Türk Katılım Bankası, yüzde 100 iştiraki olan KT Bank AG’yi kurdu. Kuveyt Türk ailesi olarak Almanya Frankfurt’ta İslami bankacılığı temsil ediyoruz. Kuveyt Türk’ün Almanya’ya olan ilgisi 2015’ten daha eski zamanlara dayanıyor. Banka 2005’te bir temsilcilik açarak faaliyetlerine başlamıştı. Bir süre temsilcilik ofisi olarak çalıştık, daha sonra gerekli başvurular yapıldı. Sadece Almanya’da değil tüm Kıta Avrupası’nda katılım bankacılığı modelinin bir temsilcisi olarak faaliyet gösteriyoruz.

“Avrupa kıtasında İslami bankacılık yapan ilk kuruluşuz.”

KT Bank olarak Almanya’yı tercih etmenizin sebepleri nelerdir?

Avrupa özellikle 6 milyonun üzerinde Müslümanın yaşadığı ve çoğunu da Türk vatandaşlarının oluşturduğu, ekonomik anlamda da güçlü ilişkilerin olduğu bir bölge. Türkiye’nin en büyük Katılım Bankası olan Kuveyt Türk’ün de sadece 3 milyondan fazla Türk vatandaşı ve yaklaşık beş milyona yakın Müslümanın yaşadığı Almanya’ya ilgisiz kalması düşünülemezdi. Bu anlamda biz öncü olmayı tercih ettik. Katılım bankacılığı yani İslami bankacılık prensiplerinin yüzde 100 öncülüğü- nü yapmak isteyen bir yapıya sahibiz. Kuveyt Türk’ün ortağı Kuveyt Devleti olduğu için bankamızı Araplar da yakından tanıyor. Bu anlamda potansiyelin farkındayız ve bizden istenilen her şeyi adım adım yerine getiriyoruz, her geçen gün daha çok müşteriye ulaşıyoruz.

Avrupa Birliği’nde İslami bankacılık usullerinde çalışan başka banka yok mu?

Bizden önce yoktu ve halen de yok. Kıta Avrupası’nda Kuveyt Türk Katılım Bankası, ciddi bir inisiyatif kullandı, bu alanda öncülük yaptı. KT Bank, Avrupa’da İslami bankacılık prensiplerini uygulayan ilk banka oldu.

“İslami finans kendinden sigortalı bir finansman modeli”

 İslami bankacılık modeli son yıllarda dünyada önemli bir yükselişe geçti. Almanya’da Deutsche Bank bile bu sistemi kendi bünyesine katmak istiyor. Burada 1,5 yıllık geçmişinizde neler yaşandı, şu anda hangi noktadasınız?

Son yıllarda İslami bankacılık, konvansiyonel bankacılığa ciddi anlamda bir alternatif olarak dikkat çekmeye başladı. Hatta İslami bankacılık, 2008’deki global krizden sonra alternatif model arayışı içerisinde olan bankacılık sektörü için ciddi bir bankacılık modeli olarak tartışılmaya başlandı. Çünkü temeli gerçek mal alım satım finansmanına dayalı ve paradan para kazanmak yerine gerçek ticaretten ve mal finansmanından kar elde etmeyi amaçlayan bir bankacılık modeli. Bu anlamda kendi içinde sigortası olan bir model diyebiliriz. Çünkü mortgage krizinin ülke ekonomilerini hangi hale getirdiğini gördük, büyük ekonomiler kağıttan kuleler gibi yıkıldılar ve sarsıldılar. Halbuki İslami bankacılık modelinde her zaman bir emtia ve mal finansmanı işin temelinde yer alıyor. İslami bankacılık hiçbir zaman bir malın ya da hizmetin finansmanı dışında paradan para kazanma ya da kar vadetmeyi öneren bir model değil. Bu anlamda baktığımızda gerçek ticareti fonlayan bir yapı her zaman krizlere ve suni ortamlara karşı ciddi bir iç sigorta barındırıyor. Bu anlamda bir buçuk yılı aşkın süreçte Almanya’da çok ciddi anlamda bir öncü banka olmanın getirdiği sorumlulukla, altyapımızı, ürünlerimizi Alman bankacılık mevzuatının istediği şartlara uygun hale getirdik. Türkiye’den ve katılım bankacılığı modelinden bu piyasaya uygun olan ürünleri Almanya şartlarına adapte ettik ve bunu yaparken tabi ki İslami bankacılık prensipleri açısından danışma kurulumuzla birlikte çalıştık. Çünkü İslami bankacı- lıkta Danışma Kurulu, ürünlerinizin ne kadar İslami şartlara uygun olup olmadığını denetliyor. Bu anlamda ürünlerimizin tamamının sertifikalarını da tamamladık.

KT Bank olarak belli başlı hizmetleriniz nelerdir? Kaç şubeyle hizmet veriyorsunuz?

 Almanya’daki Türklerin ve diğer milletlerden olan Müslümanların temel bankacılık faaliyetlerini yerine getirebilmek için ihtiyaç duydukları hesap açma, para transfer etme ve en temel bankacılık hizmetlerini veriyoruz. Bunun yanı sıra Türkiye ile çok yakın bağları bulunan Türk vatandaşlarımızın ticarethanelerine uygun ve onları daha da büyütebilecek, onlara Alman piyasasında rekabetçi şartlarda destek olacak fonları hizmete açmış durumdayız. Geliştirdiğimiz ithalat finansmanı, hizmet finansmanı, yapı finansmanı gibi ürünlerimizle yüzde 100 İslami prensiplere uygun ürünlerle Almanya’nın mevzuatına uygun ve bankacılık kurumlarının denetimleri ile hizmet veriyoruz. Şu anda Almanya’da Mannheim, Frankfurt, Berlin ve Köln olmak üzere 4 şubeye sahibiz. Bunun yanı sıra Frankfurt’ta genel müdürlüğümüzde bütün bankacılık faaliyetlerinin sevk ve idaresini yapabiliyoruz.

Kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Öncelikle Türkiye’de Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın ve diğer ortağımız Kuveyt’in de desteğiyle sürdürülebilir başarıya sahip ve Alman bankaları ile rekabet edebilir, örnek ve karlı bir banka olma niyetindeyiz. Tabi ki Türkiye’den Almanya’ya daha önce gelmiş olan bazı Türk bankaları da var. Altyapımızla A’dan Z’ye bütün bankacılık hizmetlerini hem bireysel hem de ticari anlamda sunuyoruz. Bankacılığın sadece bir penceresinden bakarak mevduat toplayan ya da sadece kurumsal finansman yapan bir bankacılık modeli yerine müşterilerimizi temele koyan ve daha geniş halk kitlelerine ulaşmayı amaçlayan bir halk bankası olmak niyetindeyiz. Bu anlamda Alman bankalarının rekabet şartları hakikaten oldukça ağır. Burada çok sayıda banka var ve para kazanma amacıyla öncelik li olarak gelinmesi çok zor bir ülke. Bu amaçla bizim de hizmet kalitemizle ve sunduğumuz ürünlerin doğru olmasıyla ön plana çıkmamız gerekiyor.

“İslami bankacılık aslında bir yönüyle de etik bankacılık.”

 Almanya’da KT Bank’a ilgi ne düzeyde?

Bankamıza ilgi hakikaten çok yüksek. Almanya çok gelişmiş bir ülke, çok güçlü bir sanayi ve bankacılık sistemine sahip. Müşterilerimiz bizden eşit şartlarda teknik imkanlar ve hizmetler bekliyor. Bu noktada elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Altyapısı mükemmel, sistemi sorunsuz çalışan ve teknolojik bir banka olma yönünde yoğunlaşıyoruz. Online bankacılık hizmetlerimiz de şu anda faaliyette. Mobil bankacılık hizmeti de çok yakın bir zamanda hizmete girecek. Bunun yanında Türkiye’de olmayan birçok bankacılık hizmeti veriyoruz. Türkiye’den farklı olarak sadece Türk toplumuna hizmet veren bir bankacılıktan ziyade bütün Müslümanlara hizmet veren ve İslami bankacılık usullerini birinci sıraya almış bir bankayız. Portföyümüzün yaklaşık yüzde 35’i diğer milletlerden oluşuyor. Alman müşterilerimiz de var hatta son yıllarda etik bankacılık anlayışı Batı Avrupa’da son derece popüler. Üst kimlik olarak İslami bankacılık düşünüyoruz ama baktığımızda yaptığımız faaliyetlerin birçoğu aynı zamanda bizi etik bir banka da yapıyor. Bu görüntü Müslüman olmayan insanların bile dikkatini çekiyor. Ahlaki değerleri öne alıyoruz. Etik bankacılığın tanımlanmış kriterleri var. Avrupa’da örneğin fonlarımızın bir kısmını yeşil enerji üretimi gibi bazı alanlara yapma zorunluluğumuz var. Biz bu kriterleri de çok yakından inceliyoruz. Kendimizi Alman toplumuna en iyi şekilde tanıtacak bir etik bankacılıkla anlatmak istiyoruz.

KT Bank olarak müşterilerinize sunduğunuz ürünleri de anlatır mısınız?

Müşterilerimiz, online bankacılık hizmetlerimizi kullanarak bize çok rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Şubemizin bulunmadığı bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız bankamızda hesap açabiliyorlar. Beş dakika içerisinde kendi bilgilerini girdikten sonra kimlik doğrulama hizmeti sunuyoruz. Cari hesaplarımıza, katılım hesaplarımıza ve sunduğumuz kredi kartları hizmetlerimize ulaşabiliyorlar. Artık bankacılık daha çok online bankacılık ve alternatif kaynaklara yönelmiş durumda ve biz bunun farkındayız. Şubeler açmak yerine online bankacılık yoluyla ve alternatif bankacılık yollarıyla çok daha fazla müşteriye ulaşabileceğimizi biliyoruz. Vatandaşların artık şubeye olan ihtiyaçları azalıyor. Almanya’da 3 yıl önce yaklaşık 80 bin banka şubesi varken 2017 yılı başında bu sayı 60 binlere düşmüş durumda. Çünkü insanlar artık daha çok online bankacılık hizmetlerini kullanmaya başladı. İnsanların artık şubelere gitme ihtiyaçları kalmadı. Biz de Almanya’da online hesap açma konusunda öncü olduk. Bize teveccühün arttığını her geçen gün görüyoruz, bu da bizi gelecek için daha da motive ediyor.

Almanya ekonomisine ciddi oranda katkıda bulunan yapınız var. Almanya’da 80 bin civarında serbest girişimci var, 400 bin civarında insan istihdam ediyorlar, 10 Milyar Euro’nun üzerinde yatırım hacimleri var. Hizmetlerinizde ve ürünlerinizde hangi kriterleri ön planda tutuyorsunuz?

Ana bankamız Kuveyt Türk’ten aldığımız vizyon ve destekle Almanya’daki Türk sanayici ve işadamlarımızı desteklemek istiyoruz. Burada birinci kuşak yani o çok zorluklar çeken insanlarımızdan sonra ikinci ve hatta üçüncü kuşak Türk toplumu artık daha eğitimli. Alman ekonomisine de daha entegre olmuş, artık işçi konumundan işveren konumuna geçmiş durumdalar. Alman toplumunda iş- yeri sahibi olan ve istihdam sağlayan Türk işadamlarına artık çok sık rastlıyoruz. KT Bank, bu noktada Kuveyt Türk ile olan ilişkilerini kullanarak birtakım ortak ürünler de geliştirdi. İslami banka olarak helal gıda sektörüne özgü çözümler üretiyoruz, Almanya dışından gıdaların ithalatı konusunda ithalat finansmanı ürününü geliştirdik. Gayrimenkul ve kısa vadeli işletme kredisi konusunda da çözümler üretiyoruz.

Kaynak: http://www.ekovitrin.com/2018/ocak/8-ahmet-kudsiz.pdf

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir