İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İslami Finans Merkezi olma fırsatını değerlendirmeliyiz”

İTO başkanı Şekip Avdagiç, Yeni Akit gazetesine verdiği mülakatta dünya genelinde 2 trilyon dolarlık bir İslami finans piyasası olduğunu ve ülkemizde de her yıl yaklaşık yüzde 10 büyüyen bu sektörün dünyanın merkezi olma fırsatının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“İTO, İstanbul’un finans merkezi olması için yapılan girişimlerin neresinde?

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi 2009 yılından buyana gündemde olan bir konu. Biz de İstanbul Ticaret Odası olarak projenin ilk doğduğu andan itibaren oluşturulan pek çok çalışma komitesinde doğrudan görev aldık. Halen de buralardaki görevlerimiz devam ediyor. Bu projede reel sektörün nabzını ortaya koyan en etkin kuruluşlardan biriyiz.

Ayrıca İstanbul Ticaret Üniversitemiz bünyesinde de bu konu ile ilgili bir merkez kurduk. Strateji çalışmalarından, İstanbul’da konu ile ilgili paydaşları bir araya getiren bir toplantılara kadar pek çok faaliyetimiz gerçekleştirdik.

Seçimleri de geride bıraktığımız bu dönemde İstanbul Finans Merkezi projesinde de takvimin hızlanacağına inanıyorum. Zira fiziki anlamda çalışmalar başlamış durumda. Ancak biliyoruz ki; daha da önemli olan İstanbul’u hukuki altyapısıyla, insan kaynağıyla, vergi teşvikleriyle ve teknolojik altyapısıyla da öne çıkarabilmek. Tabii burada İslami Finans tarafında da önemli bir avantajımız var. Dünyada 2 trilyon doları aşan bir aktif büyüklüğü sahip İslami Finansta her yıl yüzde 10’a yakın oranlarda büyüme gerçekleşiyor. Üstelik kar-zarar ortaklığına dayanan reel bir model. Bu noktada avantaj yakalayabilecek coğrafi bağlantılara sahibiz. Bu fırsatı değerlendirmeliyiz.”

Röportajın tam metni için: https://www.yeniakit.com.tr/haber/yerli-imalatciya-pozitif-ayirim-istiyoruz-487671.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir